Guido Rocca: Den dlouhý jak rok. Jiří Adamíra v roli muže, na kterého dopadne tíha každodennosti

11. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03725851.jpeg

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Čím je doopravdy naplněn náš všední den? A kdyby vám pozdě večer zavolal dobrý přítel, který si potřebuje promluvit o svých problémech, vyrazili byste za ním do noci? Obnovenou premiéru rozhlasové inscenace z roku 1966 s Jiřím Adamírou v hlavní roli poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Osoby a obsazení: Franco (Jiří Adamíra), Francova manželka (Jiřina Jirásková), Antonio (Jaromír Spal), Rotondi (Ivo Gübel), Rotondiová (Ljuba Benešová), Annabella (Helena Štáchová), Jana (Jiřina Inka Šecová), Bruno (Milan Mach), Ředitel (Vladimír Leraus), Tosatti (Václav Bouška), Hlasatelka (Hana Brotánková), Žena + úřednice (Jaroslava Drmlová), Druhá žena + sekretářka (Jindra Hollmanová), Domovnice (Štěpánka Holečková), Hlas v telefonu (Ludmila Stambolieva), Řidič (Vladimír Čech), Cestující (Miloš Rozhoň), Cestující + prodavač novin (Artuš Kalous), Zákazník (Pavel Kvasnička), Zákazník (Josef Šulc), Chlapec (Tomáš Töpfer) a číšník, řidič (Artur Šviha)
Dramaturgie: Jaromír Ptáček
Překlad: Vladimír Mikeš
Režie: Josef Červinka
Natočeno: v roce 1966

Franco, hlavní hrdina rozhlasové hry Den dlouhý jak rok, má spoustu dobrých důvodů zůstat doma se ženou. Odmítl pomoci příteli v nouzi, ale následující ráno si není jistý, jestli tím nepromeškal něco důležitého. A klade si otázku, jaké naplnění mu přináší jeho práce a soukromý život...

Jiřina Jirásková

Vytržený z obvyklého stereotypu vnímá náhle Franco každodenní rutinu ve vší bezobsažnosti a vyprázdněnosti. Den vyplněný obvyklými povinnostmi se vleče, přesto v něm Franco téměř nenachází volnou chvíli, kdy by mohl zjistit, jestli je jeho přítel v pořádku.

Režisér Josef Červinka se svým zvukovým týmem sugestivně navozuje atmosféru všech prostředí, kterými Franco během dne prochází. Herecké výkony všech představitelů v čele s Jiřím Adamírou tvaruje do mnohohlasu, ve kterém nenajdeme slabá místa.

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Kolekce krátkých rozhlasových her přinášejících nová dobrodružství Sherlocka Holmese a Dr. Watsona.

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

15 případů Sherlocka Holmese

15 případů Sherlocka Holmese II.

Koupit

15 skvělých klasických případů Sherlocka Holmese, Případ Codex Euricianus, Případ s Lví hřívou, Případ s motýly Hilesia, Případ s Homo ludens a další v podání vynikajícho Miloše Kopeckého a neméně báječho sekundanta Vladimíra Ráže.