Groteskní příběhy Sławomira Mrożka

17. červen 2019

Byl legendou světového divadla a jedním z hlavních představitelů východoevropské větve absurdního dramatu. Je autorem téměř čtyřicítky divadelních her, dvou románů a několika stovek povídek. Šest groteskních příběhů polského spisovatele, dramatika, publicisty a kreslíře Sławomira Mrożka poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání. V režii Petra Adlera účinkuje Bořivoj Navrátil.

Sławomir Mrożek (1930–2013) prožil větší část svého života v exilu v Paříži, v Itálii a v Mexiku. Je autorem obrovského množství fejetonů, humoresek a groteskně až filosoficky laděných povídek i větších próz, včetně dvou humoristických románů, napsal více než třicet divadelních her a jednoaktovek, které se hrají a vydávají v mnoha zemích světa. Ve vltavských Stránkách na dobrou noc uslyšíme jeho povídky Z temnot, Z cest, Ptáček ugupu, Roura, Jak jsem bojoval a Koexistence.

Účinkuje: Bořivoj Navrátil

Z překladů Otakara Bartoše a Heleny Stachové připravil Jiří Vondráček
Režie: Petr Adler
Natočeno v roce 2005.

autoři: Jiří Vondráček , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.