Gertrude Urzidilová: To, co píšu, domov je mi. Portrét pražské německé básnířky židovského původu

16. červenec 2023

Gertrude Urzidilová se narodila v roce 1898 v Golčově Jeníkově v rodině rabína, později žila a studovala v Praze. Na počátku německé okupace s manželem emigrovala, zemřela v roce 1977 v New Yorku. V americkém archivu je dnes uložena její nevelká literární pozůstalost s konvolutem asi padesáti básní. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: Věra Koubová, Dana Černá a Miloš Doležal
Připravil: Miloš Doležal
Překlad: Věra Koubová
Režie: Dimitrij Dudík
Premiéra: 16. 7. 2023

Z literární pozůstalosti Gertrudy Urzidilové je zřejmé, že v její tvorbě existovala dvě období, kdy se psaní poezie věnovala intenzivně – v letech 1930 až 1938 publikovala bezmála čtyři desítky německy psaných drobných básní v Prager Tagblattu. Jejím motivickým těžištěm je z velké části prožitek šumavského venkova, kam pravidelně jezdila na letní pobyty se svým mužem a literárními přáteli, často ve stopách Adalberta Stiftera. K poezii se vrátila v posledním desetiletí svého života, na přelomu šedesátých a sedmdesátých let, kdy do jejího díla proniká americká zkušenost.

autor: Miloš Doležal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.