Génius posedlý divadlem. Seriál k 100. výročí narození scénografa Josefa Svobody

Josef Svoboda a jevištní technologie

Vášeň, a možná až posedlost divadlem, šla v případě Josefa Svobody ruku v ruce s jeho fascinací technickými a technologickými objevy. A právě technologiím a patentům Josefa Svobody věnujeme čtvrtý díl seriálu. Tentokrát se Svobodovým žákem a později i spolupracovníkem, architektem a scénografem Vladimírem Soukenkou.

Josef Svoboda měl k dispozici prvotřídní technické vybavení, a to nejen v dílnách Národního divadla, ale měl možnost dovážet kvalitní materiál a technologie ze zahraničí, z čehož pak, podle Vladimíra Soukenky, dokázal vytěžit maximum. Optické a světelné efekty rozvíjel v divadle neustále, dokonce s pomocí laserové techniky. Jako laserová se proslavila Svobodova scénografie v opeře Kouzelná flétna v režii Günthera Rennerta z roku 1970 v mnichovské Státní opeře.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.