Faust, Hamlet i Oidipús vladař. Výstava Josef Svoboda 100 představuje nejvýznamnější díla světově uznávaného scénografa
Přes třicet technicky i umělecky nejvýznamnějších tuzemských i mezinárodních inscenací scénografa Josefa Svobody – který proslavil českou scénografii v celém světě – připomíná online výstava JOSEF SVOBODA 100. Při příležitosti stého výročí narození Josefa Svobody výstavu připravil Institut umění – Divadelní ústav. Pokrývá období téměř šedesáti let a zachycuje spolupráci s nejvýznačnějšími režisérskými osobnostmi.
Struktura půlhodinové virtuální výstavy chronologicky i tematicky mapuje jednotlivá období Svobodovy tvorby – tvůrčí počátky v Divadle 5. května a spolupráci s Alfrédem Radokem, mezinárodní úspěch na EXPO 58 a fenomén Laterny magiky, vrcholnou éru s Otomarem Krejčou v Národním divadle a technologické experimenty na věhlasných světových divadelních scénách, popisuje obsah jedna z autorek výstavy Anna Hejmová. „Koncept výstavy vychází z publikace Heleny Albertové „Josef Svoboda scénograf“. Svobodovu tvorbu mapuje chronologicky i umělecky, tedy i fenomén Laterny magiky na konci 50. let minulého století. Úspěch Laterny magiky na EXPO 58 otevřel dveře Josefu Svobodovi jakožto scénografovi do celého světa.“
Více než třicet let tvorby v šesti videích
Základ výstavy tvoří šest videosekvencí. „Tato videa jsou sestavena ze scénografických návrhů a fotografií z představení jednotlivých inscenací.“ Představuje strukturu výstavy Ondřej Svoboda z Institutu umění – Divadelního ústavu a dodává: „Tato videa a kurátorský komentář diváka provedou mnohem důsledněji než v rámci běžné výstavy a můžou poukazovat i na jednotlivé detaily.“
Technika jako vyjadřovací prostředek
„Josef Svoboda pozdvihl techniku na úroveň uměleckého vyjadřovacího prostředku: s její pomocí vytváří metaforičnost scénického prostředí, jeho strukturu hmotnou, architektonickou i filosofickou.“ Napsala ve své knize věnované dílu Josefa Svobody Věra Ptáčková. Josef Svoboda zahrnul do pojmu scénografie také oblast technického provozu. Byl znalcem osvětlování, matematiky, fyziky i optiky, což mu umožnilo pojmout celý prostor jeviště.
„Josef Svoboda je autorem několika patentů. Tím je třeba i nízkovoltová světelná rampa, kterou využíval opakovaně ve svých inscenacích a které se dnes ve světě říká „světlo Svoboda“. Dodává Ondřej Svoboda. Publikované materiály pochází ze sbírek a fondů Institutu umění – Divadelního ústavu a soukromého archivu Josefa Svobody. Virtuální výstava je dostupná na adrese svoboda100.idu.cz do 10. října letošního roku.
Související
-
Celovečerní dokument o scénografovi Josefu Svobodovi
Po slavnostní premiéře vstupuje v pátek 8. dubna do kin celovečerní dokument s názvem Divadlo Svoboda.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka