Génius posedlý divadlem. Seriál k 100. výročí narození scénografa Josefa Svobody

Josef Svoboda architekt

Jméno Josefa Svobody je neodmyslitelně spjato s Laternou magikou i Národním divadlem, ve kterém rozvíjel svůj novátorský přístup k inscenačnímu prostoru. A právě Svobodovo architektonické vnímání prostoru bude tématem třetího dílu seriálu, stejně jako jeho návrhy nových divadelních budov. Tentokrát společně s teatroložkou Barborou Příhodovou a architektem Jindřichem Smetanou.

Josef Svoboda o sobě prohlašoval, že je především architekt. Jeho architektonický přístup se ve scénografii projevoval především v tom, že ke scéně přistupoval jako k trojrozměrnému prostoru, který je možné formovat. 

Josef Svoboda byl také autorem několik architektonických návrhů nových divadelních staveb. Francouzský ministr kultury André Malraux ho požádal, aby vyprojektoval nové divadlo pro Paříž – Théâtre d'Est-Parisienne. Z realizace ale sešlo z ekonomických důvodů. Dalším z jeho projektů byla nová budova pro Laternu magiku. Společně s architektem Karlem Koutským vytvořil projekt usazený do prostoru nad novým výstupem z metra za obchodním domem Máj. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.