Génius posedlý divadlem. Seriál k 100. výročí narození scénografa Josefa Svobody

Josef Svoboda architekt

Jméno Josefa Svobody je neodmyslitelně spjato s Laternou magikou i Národním divadlem, ve kterém rozvíjel svůj novátorský přístup k inscenačnímu prostoru. A právě Svobodovo architektonické vnímání prostoru bude tématem třetího dílu seriálu, stejně jako jeho návrhy nových divadelních budov. Tentokrát společně s teatroložkou Barborou Příhodovou a architektem Jindřichem Smetanou.

Josef Svoboda o sobě prohlašoval, že je především architekt. Jeho architektonický přístup se ve scénografii projevoval především v tom, že ke scéně přistupoval jako k trojrozměrnému prostoru, který je možné formovat. 

Josef Svoboda byl také autorem několik architektonických návrhů nových divadelních staveb. Francouzský ministr kultury André Malraux ho požádal, aby vyprojektoval nové divadlo pro Paříž – Théâtre d'Est-Parisienne. Z realizace ale sešlo z ekonomických důvodů. Dalším z jeho projektů byla nová budova pro Laternu magiku. Společně s architektem Karlem Koutským vytvořil projekt usazený do prostoru nad novým výstupem z metra za obchodním domem Máj. 

Spustit audio

Související