Funkční genomika pro medicínu
Jakou úlohu hrají jednotlivé geny v našem organismu? Jakou hrají roli samy o sobě a jak se ovlivňují navzájem? To vše studuje tzv. funkční genomika.
Vědci už přečetli genetickou informaci neboli genom mnoha organismů, včetně člověka, a studují jak strukturu, tak funkci jednotlivých genů, aby jednou mohli získané poznatky v širší míře využít pro lepší léčení různých chorob.
Poznat konkrétní funkce jednotlivých genů, jejich vzájemné ovlivňování a spolupůsobení je však velmi náročné. Je totiž potřeba jejich působení studovat nejen v rámci jednotlivých buněk, ale ve velmi složitém prostředí celého organismu. Přesně to si klade za cíl vědní obor nazývaný funkční genomika.
O jejím významu a nadějích, které se do ní kladou, svědčí i skutečnost, že právě funkční genomika se stala prvním výzkumným programem zahájeným v rámci nově vznikajícího biotechnologického a biomedicínského centra BIOCEV. Koordinátorem programu je docent RNDr. Radislav Sedláček z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd, kterého se Jana Olivová zeptala na podrobnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.