Franz Werfel: Co Češi dali Evropě. Esej z roku 1938, kdy všemi otřásá strach z války

26. září 2022

„Už týdny je malý český národ vystaven útokům tak nelítostným, tak prohnaným, tak cynickým, jaké dějiny doposud nepoznaly.“ Ivan Řezáč čte esej spisovatele z okruhu pražských německých autorů z roku 1938. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Ivan Řezáč
Připravila: Alena Zemančíková
Překlad: Hanuš Karlach
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno: v roce 2014

Na podzim roku 1938 se na několik týdnů obrátily zraky Evropy k Československu. Do Prahy přijížděli mezinárodní novináři, z Velké Británie byl povolán lord Runciman, aby podal zprávu o situaci mezi československým státem a sudetskými Němci, a celý proces vyvrcholil podepsáním Mnichovské dohody. Tímto podpisem západoevropští spojenci, Velká Británie a Francie, Československou republiku předali na pospas nacistickému Německu.

V té době napsal básník, prozaik, dramatik a publicista Franz Werfel, německy píšící pražský spisovatel židovského původu, vášnivý článek Co Češi dali Evropě. Možná v něm Čechy trochu přeceňuje, ale píše to v době, kdy Československé republice jde doslova o život.

autoři: Alena Zemančíková , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová