Franz Werfel: Co Češi dali Evropě. Esej z roku 1938, kdy všemi otřásá strach z války

10. srpen 2024

Největší audioportál na českém internetu

Esej | Foto: Profimedia
Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

„Už týdny je malý český národ vystaven útokům tak nelítostným, tak prohnaným, tak cynickým, jaké dějiny doposud nepoznaly.“ Ivan Řezáč čte esej spisovatele z okruhu pražských německých autorů z roku 1938. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Ivan Řezáč
Připravila: Alena Zemančíková
Překlad: Hanuš Karlach
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno: 2014

Na podzim roku 1938 se na několik týdnů obrátily zraky Evropy k Československu. Do Prahy přijížděli mezinárodní novináři, z Velké Británie byl povolán lord Runciman, aby podal zprávu o situaci mezi československým státem a sudetskými Němci, a celý proces vyvrcholil podepsáním Mnichovské dohody. Tímto podpisem západoevropští spojenci, Velká Británie a Francie, Československou republiku předali na pospas nacistickému Německu.

V té době napsal básník, prozaik, dramatik a publicista Franz Werfel, německy píšící pražský spisovatel židovského původu, vášnivý článek Co Češi dali Evropě. Možná v něm Čechy trochu přeceňuje, ale píše to v době, kdy Československé republice jde doslova o život.

autoři: Alena Zemančíková , Tvůrčí skupina Drama a literatura

Související

Nejposlouchanější

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.