Franz Schubert: Zimní cesta

8. listopad 2019

Nová nahrávka Schubertova písňového cyklu s britským tenoristou Ianem Bostridgem a klavíristou Thomasem Adésem. Poslechněte si recenzi Michaely Vostřelové.

(…) Ian Bostridge patří k velkým znalcům Winterreise a kromě toho, že jak sám říká, byla „stěžejní součástí jeho pěveckého života po více než tři dekády“, se jí intenzivně věnoval i teoreticky. V roce 2015 vyšla jeho pětisetstránková publikace, ve které detailně analyzuje každou ze čtyřiadvaceti písní, uvádí tam svoje vlastní překlady z němčiny, historické i politické souvislosti, a také popisuje svůj velice osobní vztah k téhle hudbě. Knížka bohužel dosud nevyšla v českém překladu, ale čtenářům anglicky psané literatury ji můžu vřele doporučit. A moc mě těší, že se díky tomuto teoretickému bádání nestal z Bostridge upjatý ochránce přesného notové zápisu, strážce každé přesné notové délky a každého akcentu, ale že je naopak ve svém projevu čím dál volnější, barevnější a tvárnější. (…)

 Nahrávka vyšla u labelu Pentatone.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.