František Gellner: Cesta okolo půl světa za čtrnáct dní
Datem vzniku nás Gellnerova humorná povídka odkazuje do roku 1913, ale i přes vzdálenost několika desetiletí se nad ní dobře pobavíme. Horlivých cestovatelů, schopných sjezdit půl světa za čtrnáct dní, se v dnešním světě přece vyrojilo ještě mnohem víc než tenkrát. V podání Bořivoje Navrátila si poslechněte, jaké zážitky si z takové cesty po světě přivezl pan Methoděj Ploutev. On-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Básník, prozaik, satirik, dramatik, grafik, malíř, karikaturista František Gellner. Satirický talent uplatnil za svého nedlouhého života (1881–1914) hned v několika oborech. Pod výrazovou jednoduchostí a humorným tónem se však skrývá smutek a deziluze ze všeobecného mravního úpadku.
Jako básník na sebe Gellner upozornil již cynicky provokativním názvem své prvotiny: Po nás ať přijde potopa. Následovala další sbírka – Radosti života. Knižně pak stačil vydat již jen povídkový soubor Cesta do hor a jiné povídky. (Koncem léta 1914 narukoval, dostal se na haličskou frontu, kde pravděpodobně hned v září padl.)
Některé další jeho práce byly pak vydány posmrtně. Za života hojně publikoval i časopisecky, povídka Cesta okolo světa za 14 dní vyšla v Lidových novinách roku 1913.
Účinkuje: Bořivoj Navrátil
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno v roce 2004.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.