Frankfurtské Muzeum architektury prezentuje návrhy bydlení pro seniory

7. březen 2013

Stárnoucí společnost je problém, kterým se intenzivně zabývají i architekti a stavitelé. Lidé v pokročilém věku mají poněkud jiné potřeby a představy o bydlení. Právě k tomuto tématu právě otevřelo frankfurtské Muzeum architektury výstavu.

Prezentuji vám jen několik málo nezbytných údajů, nutných pro představu o tom, jak vypadá bytová situace generace 65 plus – tak jsou v Německu noblesně nazýváni důchodci. Čísla jsou z roku 2009: Z 82 mil. obyvatel je 17 mil. starších než 65 let – to je asi 21 procent. V roce 2030 jich bude 24 mil. 48 procent z nich žije ve vlastních bytech nebo domech. A ještě poslední číslo: průměrná obytná plocha na osobu mezi 65 a 79 rokem je 92 metrů čtverečních!

Domnívala jsem se, že výstava ukáže alternativy bydlení pro tu druhou polovinu generace, „ve třetím úseku života“, zkrátka pro ty, kteří nemají vlastní byty a domy. To se bohužel nestalo. Celé přízemí muzea se věnuje velmi efektní a přehledné prezentaci všemožných alternativ luxusního bydlení ve stáří. Bydlení, o kterém se nám mnohdy ani v aktivní fázi života a v rodinách s několika platy, nesní.

I přesto je samozřejmě výstava v mnoha ohledech zajímavá. Ukazuje různé modely velmi příjemného bydlení pro seniory v různých částech světa. Přestože nikde nejsou uváděny jeho ceny – dovedeme si zhruba představit, že pro většinu smrtelníků je tento model nezaplatitelný.

Všechny představené obytné prostory mají jedno společné: jsou bezbariérové, s balkóny nebo terasami, vybavené výtahy, zasazené do zeleně a blízkosti služeb a obchodů. Většina z nich má podzemní garáže. V domech jsou společenské místnosti, bazény a pečovatelské služby. Vše, co jsem vyjmenovala, je nezbytnost. Frankfurtská výstava se ale zaměřuje především na zapojení bydlících do sociálních sítí. V dnešní době a především v průmyslově převyvinuté západní Evropě, nelze počítat s tím, že se mladší generace v rodině postará o starší – což je stále ještě samozřejmostí v mnoha částech světa. V těch méně industrializovaných.

35 příkladů bydlení pro seniory na úrovni, doložených modely, fotografiemi a krátkými dokumentárními filmy. Výběr úspěšných typů bydlení, počínaje mnohogeneračními domy, přes luxusní pečovatelské domy v nádherné švýcarské přírodě až po revitalizovanou vesnici v Itálii. Nechybí ani vily, které si buď postavili architekti sami pro sebe a dožili se v nich vysokého věku – jako například Courbisierova Villa le lac, nebo si starší zákazníci dali postavit od slavných architektů – například berlínská vila, kterou navrhl pro nejmenovaný manželský pár David Chipperfield. Nebo tzv. Dům O, který si dal postavit jeden japonský pár na pobřeží Pacifiku – zatím na víkendy a později na dožití.

Stáří znamená pro mnohé především omezení nebo úplnou ztrátu mobility a proto je výstava doplněna nutnými pomůckami v tomto ohledu: jízdními koly a tříkolkami s elektropohonem, nejnovějšími rolátory i modelem výtahu. Takový výtah mezi dvěma podlažími stojí 20 tisíc eur – pouze o pár tisíc méně, než Mercedes typu B. To vše se na výstavě dozvíme.

Netzwerk Wohnen. Architektur für Generationen. Deutsches Architekturmuseum Frankfurt. Výstava potrvá do 19. května 2013.

autor: Eva Novak
Spustit audio