Frank Zappa: Ten, který stál s kytarou u počátku nové země a prakticky vytvořil nové hudební tisíciletí

20. prosinec 2020

Zásadní milníky kariéry a života Franka Zappy komentuje v Sedmém nebi Jaromír Honzák. Legendární americký skladatel, multiinstrumentalista, zpěvák a kapelník by se 21. prosince dožil 80 let.

Tento díl Sedmého nebe věnujeme hudebníkovi, jehož album We're Only In It For The Money z roku 1968 bylo v roce 2005 zařazeno do amerického Národního registru nahrávek jako „inovativní a ikonoklastické album, představující jedinečný politický postoj, antikonzervativní i anti-kontrakulturní, obsahující kousavou satiru na hnutí hippies a reakce Ameriky na něj.

Dirigent Kent Nagano našeho hrdinu označil za génia s tím, že toto slovo nepoužívá zrovna často.

Věhlasný skladatel, muzikolog a hudební teoretik Nicolas Slonimsky, který ve 30. letech dirigoval premiéry děl Charlese Ivese a Edgara Varese, se s oním hudebníkem v 80. letech spřátelil a řekl: „Obdivuji všechno, co dělá, protože prakticky vytvořil nové hudební tisíciletí. Dělá krásné věci ... Měl jsem štěstí, že jsem se dočkal vzniku tohoto zcela nového typu hudby.“

V roce 1990 hlavní postava našeho pořadu na pozvání prezidenta Václava Havla navštívila Československo. Havel umělce jmenoval československým „zvláštním velvyslancem na Západě pro obchod, kulturu a cestovní ruch“. Pod tlakem amerického ministra zahraničí Jamese Bakera musel toto jmenování stáhnout a změnit jej na neoficiálního kulturního atašé.

V Sedmém nebi Jaromíra Honzáka zazní ukázky z desek Hot Rats, One Size Fits All, London Symphony Orchestra Vol. I, Jazz From Hell nebo Zappa In New York. Posledně jmenovaný živý záznam Zappovy kapely uvedeme 27. 12. v pořadu Koncert bez hranic.

autoři: Jaromír Honzák , zpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...