Fernando Pessoa: Z Knihy neklidu /II
Kniha neklidu, soubor fragmentů Pessoovy duše, deníkových zápisků, krátkých filozofických úvah, jakož i prostě zaznamenaných myšlenek, byla spisovatelovým velkým projektem. Kniha dosud působí jako literární hlavolam pro editory, překladatele i čtenáře. První knižní soubor těchto fragmentů byl vydán po téměř půlstoletí od autorovy smrti, ale polemika o jejich možném čtení a uspořádání trvá dodnes. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Fernando Pessoa (1888–1935) je patrně nejznámějším představitelem portugalské literatury 20. století. Jeho tvorba se stala předmětem zájmu mnoha badatelů. Za života mu však vyšla jen anglicky psaná poezie a portugalsky psaná básnická sbírka Poselství. Až po smrti byla v autorově pozůstalosti nalezena dnes už mytická dřevěná truhla napěchovaná nejrůznějšími texty, které se editoři snaží postupně rozluštit, seřadit a vydávat.
V českém kontextu měl Fernando Pessoa štěstí. Ujala se ho kongeniální překladatelská dvojice Josef Hiršal a Pavla Lidmilová a začali jeho dílo systematicky zpracovávat.
Z Knihy neklidu čteme v dopolední krátké vltavské četbě a lze ji brát jako pozvánku k večernímu Souzvuku, který dnes (4. 1. 2021) od 22 hodin Knize neklidu a Fernandu Pessovi patří celý.
Související
-
Fernando Pessoa: Kniha neklidu. Z fragmentární knihy jednoho z nejvýznamnějších portugalských autorů
Ze slavné fragmentární knihy lisabonského samotáře, jednoho z nejvýznamnějších portugalských spisovatelů, čte Martin Myšička.
Nejposlouchanější
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.