Felisberto Hernández: Uvaděč

12. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lukáš Hlavice při natáčení Nesmrtelnosti

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Lukáš Hlavica čte povídku uruguayského spisovatele a hudebníka, jednoho z hlavních představitelů laplatské fantastické prózy a pozoruhodného hispanoamerického prozaika 20. století. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Felisberto Hernández (1902–1964) vystudoval hru na klavír, později skladbu a harmonii. Dlouho se živil jako klavírista, koncertoval v divadlech, klubech, v kinech doprovázel němé filmy. Zároveň se zajímal o filozofii, psychologii a umění. V roce 1940 definitivně ukončil hudební kariéru a od té doby se věnoval pouze literární tvorbě.

Vrcholné období Hernándezovy tvorby představuje povídková sbírka Nikdo nerozsvěcoval lampy (1947), která znamenala další posun ve vývoji fantastické prózy a v níž potvrdil odklon od tradičních námětů a vypravěčských postupů. Z tohoto souboru pochází i povídka Uvaděč, jež představuje typickou ukázku Hernándezova umění. Vypravěč ve svém monologu demonstruje rozpad jistot moderního člověka v běžném nazírání světa; jeho zrak jej přivádí na pomezí světů, jež jsou ostatním neviditelné. Hernándezův Uvaděč nás vskutku uvádí do světa, který nepoznáváme.

Účinkuje: Lukáš Hlavica

Překlad: Eva Spitzová
Připravil: Petr Turek
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno v roce 2008.

Převzato z knihy: Had, který se kouše do ocasu. Výbor hispanoamerických fantastických povídek (Brno: Host, 2008)

autor: tur
Spustit audio