Fantastický svět povídek Jana Weisse, zakladatele české sci-fi
Utopická povídka, poeticky harmonizující problém stáří, nebo vědeckofantastická próza o zrcadle, které se opožďuje. Tvorba Jana Weisse, spisovatele fantastického prolínání snu a skutečnosti a jednoho ze zakladatelů české sci-fi, nemůže v rámci vltavského sci-fi léta chybět. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Zrcadlo, které se opožďuje
Maškarní ples Nového divadla měl být výsostně symbolický. Duše v očistci. Kontrast dobra a zla, nebe a pekla. Ženy jako andělé, muži jako ďáblové. Svatí a mučedníci se symbolickými nástroji. Vyvrcholení večera – smíření ďábla s andělem a návrat ďáblů zpět na nebesa.
Sál v hlubokém podzemí trochu připomínal peklo. Byla zde čtyři tajemná schodiště a čtyři ohromná zrcadla. Jedno z nich vynikalo podivnou zvláštností. Obraz v něm se totiž opožďoval. Ukazovalo nás o pár sekund mladší. Nebylo však výjimkou, že jsme se v něm objevili až za několik minut nebo dokonce, že jsme se našeho obrazu vůbec nedočkali. Ve víru alkoholu a tance se však do podivuhodného zrcadla nikdo nepodíval.
Náhle celý sál pohltila naprostá tma. Trvalo to několik minut, než se opět světla rozsvítila a všichni se začali znovu bavit. Radosti jim ale překazilo právě opožděné zrcadlo. Za svitu žárovek totiž ukázalo, jak to v té tmě skutečně vypadalo...
Povídku s názvem Zrcadlo, které se opožďuje napsal v roce 1927 ministerský úředník a prozaik, jeden z průkopníků sci-fi žánru Jan Weiss. Nejprve studoval ve Vídni práva, ale se začátkem první světové války musel narukovat na ruskou frontu. Hned v roce 1915 byl u Tarnpolu zajat a několik dalších let prožil po zajateckých táborech. Později se přidal k československým legiím, kde začal psát své válečné zážitky. Píše jak o zajateckém táboře Tockoje, tak i o vzniku československých legií, zejména ve své sbírce povídek Barák smrti. Na německou okupaci Československa Weiss reaguje románem Přišel z hor. Po svém návratu do Československa a působení na ministerstvu veřejných prací se začal věnovat pouze literatuře.
Mistr vysokého věku
První povídky vydával už ve 20. letech časopisecky. Pak následovalo několik knih, které jsou dodnes považovány za stavební kameny žánru sci-fi, jako například román Dům o tisíci patrech (1929). V roce 1957 za svou tvorbu získal titul Zasloužilý umělec.
Sci-fi prvky má i povídka nazvaná Mistr vysokého věku o muži, který loni oslavil 199. narozeniny. Vyšla ve sbírce Bláznivý regiment už v roce 1930.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.