Fakta musí zatančit. Mariusz Szczygieł na Vltavě odhaluje tajemství dobré reportáže

V celém světě si získala uznání polská literární reportáž. Jejího excelentního představitele, Mariusze Szczygieła, čeští čtenáři samozřejmě dobře znají. Jeho kniha Gottland patří k deseti titulům světové literatury nejvíce inspirujícím zahraniční turisty k návštěvě Prahy (vedle například próz Umberta Eca, Franze Kafky, Jaroslava Haška nebo Milana Kundery). 

V roce 2019 obdržel Mariusz Szczygieł za svou knihu reportáží nazvanou Není nejvýznamnější polskou literární cenu Niké. Je autorem pražského průvodce, dosud česky nevydaného.

Na podzim roku 2023 vyšla v nakladatelství Dokořán, v překladu Martina Veselky, zatím poslední kniha Mariuse Szczygieła nazvaná Fakta musí zatančit. V té autor odhaluje tajemství, jak dobře napsat nebo natočit literární reportáž. A činí tak způsobem připomínajícím její atributy: volba originálního námětu, formy a zajímavé kompozice, která by měla umožnit, aby fakta „zatančila“, aby jejich „taneční produkce“ měla choreografii, která čtenáře nebo diváka vtáhne do děje reportáže.

Szczygiełova nová kniha může posloužit i jako příručka pro adepty novinářského nebo také beletristického psaní. Autor své přemítání o tomto žurnalistickém žánru doplňuje citacemi klíčových pasáží z proslulých literárních reportáží. Několik ukázek svým osobitým způsobem přečte i v rozhlasovém rozhovoru, který s ním vedl Jiří Kamen.

autor: Jiří Kamen
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.