Fakta musí zatančit. Mariusz Szczygieł na Vltavě odhaluje tajemství dobré reportáže

Největší audioportál na českém internetu

Mariusz Szczygiel | Foto: Tomáš Vodňanský, Český rozhlas

Šála Trumana Capoteho aneb Reportáž nám může poskytnout cizí zážitky, chybí-li nám ty vlastní

V celém světě si získala uznání polská literární reportáž. Jejího excelentního představitele, Mariusze Szczygieła, čeští čtenáři samozřejmě dobře znají. Jeho kniha Gottland patří k deseti titulům světové literatury nejvíce inspirujícím zahraniční turisty k návštěvě Prahy (vedle například próz Umberta Eca, Franze Kafky, Jaroslava Haška nebo Milana Kundery). 

V roce 2019 obdržel Mariusz Szczygieł za svou knihu reportáží nazvanou Není nejvýznamnější polskou literární cenu Niké. Je autorem pražského průvodce, dosud česky nevydaného.

Na podzim roku 2023 vyšla v nakladatelství Dokořán, v překladu Martina Veselky, zatím poslední kniha Mariuse Szczygieła nazvaná Fakta musí zatančit. V té autor odhaluje tajemství, jak dobře napsat nebo natočit literární reportáž. A činí tak způsobem připomínajícím její atributy: volba originálního námětu, formy a zajímavé kompozice, která by měla umožnit, aby fakta „zatančila“, aby jejich „taneční produkce“ měla choreografii, která čtenáře nebo diváka vtáhne do děje reportáže.

Szczygiełova nová kniha může posloužit i jako příručka pro adepty novinářského nebo také beletristického psaní. Autor své přemítání o tomto žurnalistickém žánru doplňuje citacemi klíčových pasáží z proslulých literárních reportáží. Několik ukázek svým osobitým způsobem přečte i v rozhlasovém rozhovoru, který s ním vedl Jiří Kamen.

autor: Jiří Kamen

Související

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.