EURORADIO JAZZ SEASON

21. březen 2003

Přenos koncertu z norského Trondheimu. Účinkují Hallgeir Pedersen Trio a skupina Bol. Společné vysílání Evropské vysílací unie. Vítáme vás u dalšího satelitního přenosu Evropské vysílací unie. Nabízíme koncert z norského Trondheimu, ve kterém vystoupí dvě severské jazzové formace. Kytarista Hallgeir Pedersen představí své trio, ve kterém hraje společně s basistou Steinerem Raknesem a bubeníkem Trondem Sverre Hansenem.

Skupinu BOL tvoří čtyři hudebníci. Všichni jsou absolventy místní Trondheimské konzervatoře, které se v uplynulých letech stalo pravým centrem nové jazzové generace Norska. Zpěvačka Tone Aase, jinak též členka dámské vokální skupiny Kvitretten, se snaží experimentovat s elektronickými modulacemi hlasu a s novými podobami improvizace. Hráč na klávesové nástroje Staale Storlökken většinou používá historické syntezátory, ale také si rád pohrává se samplovanými zvuky. Je znám i z dalších formací, jako například Supersilent nebo Terje Rypdal Skywards. Saxofonista Tore Yttredal hraje i na klarinet a flétny a nezapře tradice svébytné severské lyriky. A konečně hráč na bicí a perkusívní nástroje Tor Haugerud je čtvrtým členem formace, který svůj dobře rozpoznatelný sound vyvinul v kontextu elektronické scény i experimentální scény jazzové.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.