Eugène Ionesco: Nosorožec. Absurdní příběh lidí nechtěně vehnaných do osidel zla
Děj hry Nosorožec umístil Ionesco do malého města na jihu Francie, kde se jednoho dne zčistajasna objeví nosorožci. Počáteční obavy a rozhořčení obyvatel se však pozvolna změní v davovou touhu totálně splynout se stádem tlustokožců a odhodit svou lidskou podstatu. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Městečko, poklidné nedělní poledne, znějí zvony. Kočka sedící před vchodem do domácky vyhlížející kavárny se požitkářsky protáhne a zamňouká, kavárník to zhodnotí slovy: „Málo naplat, žijeme v krásném městě.“ Takto bezmála kýčovitě se otevírá rozhlasová úprava dramatu Nosorožec, které francouzský dramatik Eugène Ionesco napsal ve svých šestačtyřiceti letech.
Hra, která klade znepokojivé otázky týkající se náchylnosti moderní evropské civilizace k totalitářství všeho druhu, byla poprvé uvedena v lednu roku 1960 v pařížském divadle L'Odéon. Reprízou si připomínáme 30. výročí úmrtí jednoho ze zakladatelů a hlavních představitelů tzv. absurdního dramatu Eugèna Ionesca (26. listopadu 1909 – 28. března 1994). Neúnavně varoval před nebezpečím autoritářských režimů, jako jeden z prvních francouzských intelektuálů odsoudil vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.
Související
-
Karel Marysko: Utěšitel. Absurdní povídka z Břevnovského hřbitova
Na hřbitově se náhodou setkávají dva dávní přátelé. Osobitý umělec Habakuk zvědavému společníkovi představuje své nové dílo na jednom ze zdejších hrobů.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka