Etika ctností

Víte, proč Řekové raději nechali naději na dně tlusté Pandořiny amfory? Tušíte, proč se Janáčkova opera jmenuje tak divně „Její pastorkyňa"?

Na tyto otázky hledá odpovědi Petr Šourek v tomto dílu filozofických Reflexí. Pozval si Sylvu Fischerovou a Kamilu Pacovskou, aby se společně bavili o ctnostech a neřestech.

O pohanských ctnostech či zdatnostech, od Homéra, přes Platóna po Aristotela, i o křesťanských ctnostech mluví Sylva Fischerová z Ústavu řeckých a latinských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Kamila Pacovská z Centra pro etiku při Filozofické fakultě Univerzity Pardubice představuje takzvanou etiku ctností", živý směr vývoje poválečné anglosaské etiky, který v mnohém navazuje právě na antické vzory, zejména na Aristotela.

autor: Petr Šourek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová