Etika ctností

Víte, proč Řekové raději nechali naději na dně tlusté Pandořiny amfory? Tušíte, proč se Janáčkova opera jmenuje tak divně „Její pastorkyňa"?

Na tyto otázky hledá odpovědi Petr Šourek v tomto dílu filozofických Reflexí. Pozval si Sylvu Fischerovou a Kamilu Pacovskou, aby se společně bavili o ctnostech a neřestech.

O pohanských ctnostech či zdatnostech, od Homéra, přes Platóna po Aristotela, i o křesťanských ctnostech mluví Sylva Fischerová z Ústavu řeckých a latinských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Kamila Pacovská z Centra pro etiku při Filozofické fakultě Univerzity Pardubice představuje takzvanou etiku ctností", živý směr vývoje poválečné anglosaské etiky, který v mnohém navazuje právě na antické vzory, zejména na Aristotela.

autor: Petr Šourek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?