Emil Vachek: Bidýlko. Luděk Kopřiva jako dobrácký zloděj v prvorepublikové kriminální komedii

14. květen 2022

Pražský Žižkov první republiky a pavlačové domy s jejich rázovitými obyvateli ožívají v rozhlasové hře natočené podle románu Emila Vachka Bidýlko. Příběh o dobráckém kapsáři Stavinohovi, kterého náhoda učiní hlavní osobou špionážní aféry a navede ho na cestu ke spořádanému životu, poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání. V hlavních rolích Luděk Kopřiva a Ljuba Hermanová.

Dramatizace: Jindřich Černý
Osoby a obsazení: Stavinoha (Luděk Kopřiva), Žofinka (Marie Marešová), Holina + opilec (Artur Šviha), Lojzis (Ljuba Hermanová), Chalupová (Jaroslava Drmlová), Foltr (Jan Přeučil), komisař (Soběslav Sejk), Eliášek (Vladimír Brabec), soudce (Josef Chvalina), ministr (Jiří Němeček), Dufková (Božena Böhmová), Karel (Tomáš Töpfer) a Pepek (Jan Rückl)
Dramaturgie: Jaromír Ptáček
Hudba: Zdeněk Šikola (hraje Milan Bláha)
Režie: Petr Adler
Natočeno: v roce 1968

Pavlač jednoho žižkovského činžáku (nájemníky důvěrně přezdívaná Bidýlko) je útočištěm řady pochybných existencí. Jednou z nich je kapsář a zlodějíček Stavinoha, který prodělá hluboký mravní přerod a stane se vzorným občanem. Potrpí si totiž na „stavovskou čest“ a pomůže vypátrat mezinárodního vyzvědače.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.