Elsa Morante: Arturův ostrov. Komplikované dospívání čtrnáctiletého chlapce v Neapolském zálivu
V románu Arturův ostrov (1957, významná lit. cena Strega) lze rozeznat přednostní atributy próz Italské prozaičky a básnířky Elsy Morante (18. 8. 1912, Řím – 25. 11. 1985, tamtéž): vedle nevšedního daru epického vyprávění i básnické postupy skloubené snahou rozebrat citlivé mechanismy i těch nejsložitějších individualit. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Román se zapsal do povědomí čtenářů zvláštním spojováním prvků reality a fantazie, což byly postupy patrné již v jejích raných povídkách a básních. Arturův ostrov je lyrizující vyprávění, odehrává se převážně v mytickém bezčasí, rytmicky odměřovaném jen koloběhem ročních období a příjezdy parníků z pevniny. Prostorově je mytická krajina ohraničena plochou ostrova Procida.
Ostrov nabývá dimenze a funkce ztraceného ráje, který dospělý Arturo (a spolu s ním i čtenář) zpětně objevuje a obývá. Nedaleká pevnina představuje velký svět, kde v budoucnosti čekají dobrodružství, a kde také ubíhá dějinný čas (zmínky o blížící se válce ke konci románu). Procida je sice dosti přesně popsána, ale autorka v úvodní poznámce varuje: „Celý vyprávěný příběh je ryzí fikce a neodkazuje k reálným místům…“
Elsa Morante psala od útlého dětství pohádky a povídky. Její dílo se vymyká soudobým literárním proudům. Obsáhlý román Příběh v historii (1974, č. 1990) líčí tragický příběh učitelky a jejího syna na pozadí událostí 2. světové války, poslední román Aracoeli (1982, č. 1988) vypráví příběh o stárnutí a hledání kořenů.
Související
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.