Egon Ervin Kisch: Americký ráj

29. únor 2016

Patero pohledů „zuřivého reportéra“ na svět za „velikou louží“.

Poslouchejte na Vltavě od 29. února 2016 vždy v 9:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Kniha Americký ráj, z níž uvedeme ukázky, obsahuje čtyřicet reportáží, které vznikly v období 1928-1929, kdy známý světoběžník Egon Ervin Kisch pobýval ve Spojených státech amerických a snažil se svým bystrým perem barvitě zachytit pestrost země „neomezených možností“. Jeho pohled na tehdejší život v Americe je sice neobyčejně široký a nabízí řadu kontrastních zážitků, ale nelze si nepovšimnout, že Kischovo vidění je snad poprvé v jeho tvorbě ovlivněno ideologií komunismu.

Levicově smýšlející autor se tentokrát více soustředí na rozdíly mezi světem boháčů a světem chudiny, jehož temné tóny poněkud přibarvuje, ale na straně druhé se nevyhýbá obdivnému vylíčení kvapem se rozvíjejícího technického pokroku.

03555581.jpeg

Ukázky z Amerického ráje jsme se snažili vybrat tak, aby z nich byla patrná nejen zmíněná šíře autorova záběru, ale i vysoká stylistická úroveň zpracování, kvůli níž je novinář, spisovatel a dramatik E. E. Kisch právem považován za zakladatele nového novinářského žánru reportáže.


Čte: Michal Bumbálek

Autor: Egon Ervin Kisch Připravil: Ivan NěmecDramaturgie: Olga JeřábkováRežie: Lukáš Kopecký

Natočeno v Brně.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...