Egon Ervin Kisch: Americký ráj

29. únor 2016

Patero pohledů „zuřivého reportéra“ na svět za „velikou louží“.

Poslouchejte na Vltavě od 29. února 2016 vždy v 9:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Kniha Americký ráj, z níž uvedeme ukázky, obsahuje čtyřicet reportáží, které vznikly v období 1928-1929, kdy známý světoběžník Egon Ervin Kisch pobýval ve Spojených státech amerických a snažil se svým bystrým perem barvitě zachytit pestrost země „neomezených možností“. Jeho pohled na tehdejší život v Americe je sice neobyčejně široký a nabízí řadu kontrastních zážitků, ale nelze si nepovšimnout, že Kischovo vidění je snad poprvé v jeho tvorbě ovlivněno ideologií komunismu.

Levicově smýšlející autor se tentokrát více soustředí na rozdíly mezi světem boháčů a světem chudiny, jehož temné tóny poněkud přibarvuje, ale na straně druhé se nevyhýbá obdivnému vylíčení kvapem se rozvíjejícího technického pokroku.

03555581.jpeg

Ukázky z Amerického ráje jsme se snažili vybrat tak, aby z nich byla patrná nejen zmíněná šíře autorova záběru, ale i vysoká stylistická úroveň zpracování, kvůli níž je novinář, spisovatel a dramatik E. E. Kisch právem považován za zakladatele nového novinářského žánru reportáže.


Čte: Michal Bumbálek

Autor: Egon Ervin Kisch Připravil: Ivan NěmecDramaturgie: Olga JeřábkováRežie: Lukáš Kopecký

Natočeno v Brně.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser