Egon Bondy: Příšerné příběhy a legendy

26. leden 2015

Výběr z prozaických textů významného českého básníka, spisovatele a filozofa k 85. výročí jeho narození.

Poslouchejte na Vltavě od 26. ledna 2015 vždy v 9:30. Po odvysílání se jednotlivé díly četby objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


„Bylo nebylo, žil byl jeden Bondy…“ právě v Příšerných příbězích, díle, které poprvé mohlo oficiálně vyjít roku 1995, stvořil autor sám sebe coby literární postavu: „Bondy má kouzelnický diplom, schovaný před čmuchaly v míse na salát,“ píše Jaromír Typlt a charakterizuje následovně: „Postava Bondyho je v Legendách přece jen o něco vyvázanější ze svého autora, odosobněnější, než je tomu v Příšerných příbězích, kde nezapře ovlivněnost pověstmi, jimiž byl Egon Bondy svého času po Praze proslulý. V Legendách je bájnou bytostí z rodu všemožných hejkalů, Stalinů, mořských žen a zlých duchů, jakoby pocházejících z vyprávění nějakého blíže neurčeného pověrčivého nárůdku. Jeho dům nese tajuplné jméno Ševoem. Ale Příšerné příběhy nejsou pro to menší fantazií, že v nich jeho dům zachovává adresu autora – Nerudova ulice 51, Malá Strana. Z okna je vidět zakletého školníka, ve sklepě je zazděná živá jeptiška a ještě tam bydlí Bondy. Dům hrůzy tomu říkají.“


Připravil: Dominik MačasRežie: Miroslav Buriánek

Připravila Plzeň.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.