Echolokace netopýrů a signály kaloňů
Čeští vědci patří k zakladatelům moderního evropského výzkumu letounů, což je pozoruhodná skupina savců, do které patří netopýři a kaloni.
Například populace netopýrů se u nás sčítají více než 50 let. Vědce zajímá mimo jiné jejich echolokace - tedy schopnost orientace za pomocí odražených zvukových vln. Tento zvuk netopýři produkují hlasivkami a potom vydávají ústy nebo nosem.
U kaloňů nebyla echolokace zaznamenána - kromě několika druhů, které však neprodukují zvuk hlasivkami, ale mlaskají jazykem nebo zvláštním způsobem plácají křídly. Na nejnovější poznatky v této oblasti se Jana Olivová zeptala doktorky Heleny Jahelkové z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, která se echolokací zabývá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.