Dvě povídky Jaroslava Bočka

Elegance a styl (ilustrační foto)

Princip mužnosti a Drážďanské noci. Dva příběhy českého spisovatele a filmaře.

Poslouchejte na Vltavě 24. a 25. června 2015 vždy v 9:30. Po odvysílání se povídky objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam, první do úterý 30. června 2015, druhá do středy 1. července.


Prozaik, filmový kritik a teoretik, tvůrce krátkých filmů Jaroslav Boček se narodil 25. května 1932 v Úlovicích u Loun. Vystudoval filmovou vědu a dramaturgii na FAMU. Pracoval jako pomocný dramaturg Československého státního filmu, působil jako filmový redaktor časopisů Kultura a Kulturní tvorba. Místo odborného pracovníka Československého filmového ústavu musel z politických důvodů 1972 opustit.

V roce 1990 se do Filmového ústavu vrátil ve funkci ředitele. V roce 1992 se stal šéfredaktorem deníku Svobodné slovo, o rok později začal psát komentáře pro deník Právo. Jako dramaturg se podílel na množství animovaných filmů (Konec baroka v Čechách, 1966, Svatopluk a jeho synové, 1968, O statečné Kačence aneb Krčma hrůzy, 1973, Jak chameleon k štěstí přišel 1987, aj.), pro televizi napsal například dramatizovanou filozofickou rozpravu Řvaní hrdličky, která vycházela z textů Jana Amose Komenského (1969, uvedeno 1992). Zemřel 15. března 2003.

Literární tvorba Jaroslava Bočka zahrnuje sci-fi povídky a romány, anekdotické zvířecí bajky, aforismy, prózu pro mládež, pokus o historickou románovou fresku i odborné práce o filmu a esejistickou úvahu o českém politickém myšlení a politické kultuře.V cyklu Kabinet uvádíme jeho dvě povídky z knihy Pálivé polibky.


Čte: Jaroslav Plesl

Připravil: Jiří VondráčekRežie: Dimitrij Dudík

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby