Družice, vysílačky, ale i bastlení s lepicí páskou. Jaké technologie využívají dnešní radioamatéři?
Kdo to vlastně je radioamatér? Jak získat svou volací značku? Jak spolu radioamatéři komunikují a na jakých vlnách se setkávají? Záliba, která má mnoho podob, spojuje statisíce lidí po celém světě a tu a tam je dovede i na nečekané expedice do nejzapadlejších koutů Země. Poslouchejte s námi o světě nadšenců s vysílačkami. O radioamatérství na Vltavě promluvil předseda Českého Radioklubu Jiří Šanda a z Brna se připojil také Aleš Povalač z ústavu radioelektroniky VUT v Brně.
Související
-
Radioamatérství nevymřelo. Svérázný koníček stále zachraňuje životy
Víte, komu se říká ham, žížalkář nebo kávista? Jsou to označení radioamatérů. O tom, že amatérské radiovysílání dodnes neztratilo na významu, vás přesvědčí hosté ArtCafé.
-
Na cestě do vesmíru i pod zem. Festival Maker Faire je malý vesmír kutilů a tvůrčích lidí
Maker Faire je festival plný workshopů, společenských aktivit a zvídavých lidí, kteří si zkoušejí věci na vlastní kůži a s druhými sdílejí své výsledky kutění a bastlení.
-
Děti a roboti – mají si kde hrát?
ArtCafé Terezy Liškové nabízí tipy z komunity makerů, knihovny i světa literatury, kde se díky fantazii a učení formuje vztah nejmladší generace a nejnovějších technologií.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.