Dříve byl vedený v režimu přísně tajné. Teď se v protiatomovém krytu konají prohlídky

12. říjen 2018

Labyrint chodeb a místností. Přesně těmito slovy bychom mohli popsat protiatomový kryt Folimanka v Praze 2. Z některých míst může člověku běhat mráz po zádech, například z márnice nebo místa pro ukrývané, přestože je v krytu stálá teplota osmnáct stupňů Celsia. Návštěva velké podzemní stavby z přelomu 50. a 60. let minulého století, která byla budovaná a vedená v režimu přísně tajné, ale rozhodně stojí za to.

Během prohlídky krytu Folimanka lidé vidí nejstarší, štolovou část krytu i nejrůznější technické místnosti „Jedná se o protiatomový, štolový kryt civilní ochrany z přelomu 50. a 60. let 20. století, který nebyl nikdy použit. Skládá se ze dvou hlavních tubusů, každý má délku kolem 125 metrů, a to je místo, kde by seděli ukrývané osoby. Kapacita krytu je 1300 lidí. Vybavený je několika studnami, filtroventilačními a prachovými komorami, dámskými a pánskými záchody, energetickým centrem, márnicemi, spojovatelnou, kyslíkárnami, nouzovými východy a výlezy,“ popisuje dobrovolnice Jana Eva Hrouzková, která je návštěvníkům během veřejných prohlídek k dispozici.

Filtroventilační komora

Veřejné prohlídky jsou nekomentované. Návštěvníci ale mohou pracovníkům Úřadu městské části Prahy 2 a dobrovolníkům klást dotazy. „Návštěvníky nejčastěji zajímá, jestli je tady televize nebo společenská místnost, a také hledají postele. Nic takového ale tady nenajdou. Všechny místnosti jsou technického charakteru a ukrývané osoby by do nich neměli přístup, pouze údržba,“ říká Jana Eva Hrouzková. „Kryt Folimanka byl pro nouzové ukrytí obyvatelstva, lidé by tady seděli na lavičkách. Na každého ukrývaného připadá necelý jeden metr čtvereční,“ dodává Ladislav Veselák z Oddělení krizového řízení a bezpečnosti Úřadu městské části Prahy 2.

Spojovatelna

Návštěvníci si většinou nedokážou představit, že by se tady ukrývali. Nemohli by si sem totiž vzít například domácí mazlíčky a obzvlášť mladým lidem pak podle Hrouzkové vadí ještě něco jiného. „Nemohli by tady používat zásuvky, neměli by tady internet, pohodlí. Veškeré věci jako evakuační zavazadlo, jídlo, vodu, léky by si museli přinést sami a tři dny by seděli na lavičkách. Na tohle nepohodlí nejsou zvyklí a nedokážou si ho představit,“ vysvětluje Hrouzková. „Říká se, že jedna z věcí, kterou si do krytu zabalíte s sebou, jsou nějaké stolní hry, karty,“ říká Ladislav Veselák.

Jak si sbalit evakuační zavadlo a další instruktážní videa lidé mohou během prohlídky zhlédnout v ošetřovně, která se proměnila v kino. V některých chodbách a místnostech jsou zase k vidění různé výstavy.

Termíny prohlídek do konce roku 2018: 13. 10., 10. 11. a 15. 12. vždy od 9.00 do 15.00 hodin
Vstupné: zdarma a bez předchozí rezervace
Cesta: Tramvajovou linkou číslo 6 nebo 11 do zastávky Pod Karlovem, poté pěšky. Vstup do krytu se nachází v ulici Pod Karlovem, naproti domu č. 2.
Další informace: Prohlídka je vhodná pro děti i seniory. Téměř celý kryt je bezbariérový. Vstup je povolen i vychovaným domácím mazlíčkům.

autor: Kristýna Dolejšová
Spustit audio