Drama v domě! Jak napsat text a dostat ho na scénu?
S čím se potýká začínající autor dramat i profesionál? Na otázky Anny Luňákové odpovídá Dagmar Radová-Fričová, Jiří Ondra, David Košťák a Lenka Čepková.
Současná česká dramatika je v krizi. Vytrvale se brání staronové pandemické situaci, ale z dlouhodobého hlediska se potýká i s nedostatkem financí nebo příležitostí. Pro nové autory a autorky dramat nezbývá moc možností, jak se uchytit a dostat své texty na scénu. Jsou to často sami divadelníci, kdo nabízí své komunitě pomocnou ruku. Dagmar Radová-Fričová je uměleckou šéfkou A Studia Rubín. Do interního rámce dramaturgie celého divadla zahrnula vlastní projekt Autor v domě, dlouhodobou dílnu pro začínající autory. Na dílnu se lze přihlašovat až do 28. února 2021.
Režisér, dramaturg ale i tutor Autora v domě Jiří Ondra sdílel v ArtCafé své pedagogické motivace a záměry: „Opouštíme hranice komisního posuzování textů… nevytváříme hierarchii, kdo je víc.“ Vzděláváním se zabývá i David Košťák, kmenový dramaturg Švandova divadla a Divadla Letí. Kromě toho, že Košťák představil ústřední projekty Divadla Letí, promluvil také o své lektorské zkušenosti a o tom, jak se i zavedení profesionálové potýkají s nedostatkem institucionální podpory.
Nejtěžší je prolomit bariéru.
David Košťák
Ostatně, v Česku i na Slovensku existuje pouze jediná soutěž původních dramatických textů – DRÁMA. Soutěž agentury Aura-Pont, navazující na slavnou soutěž Alfréda Radoka, byla před pár lety zrušena. O soutěži DRÁMA promluvila autorka a dramaturgyně Lenka Čepková. Čepková mimo jiné zmínila, že i jí právě dramatické soutěže pomohly při etablování jejího autorského psaní.
Pokud nemáte spisovatelské choutky, možná vás zaujme Rozhlasová črta projektu Autor v domě. Črta Ze života důchodce v neokapitalismu je k poslechu online. Jde o autorský text Jany Micenkové.
Hudbu vybral: Jiří Špičák
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Deník zloděje. Autobiografický příběh padlého anděla Jeana Geneta
-
Eli Beneš: Nepatrná ztráta osamělosti. Oceňovaný debut současného českého spisovatele
-
Miroslav Hlaučo: Letnice. Poslechněte si četbu z vítězné knihy Magnesia Litera
-
Jiří Bartoška v hlavní roli hry o osamělosti a naději na americkém předměstí
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.