Dora Čechova: Mrakodrap na Karamyševském

7. květen 2018

Ruská povídka současné české autorky ze sbírky Nechtěl jsem být Leninem. Poslouchejte on-line do 13. května 2018.

Dora Čechova má ruského otce a narodila se roku 1971 ve vlaku na trase Moskva-Praha. Studovala na Konzervatoři Jaroslava Ježka tvorbu textu a scénáře u Zdeňka Borovce. Pobývala v Sergiev Posadu u rodiny spřízněné s Dušanem Petrovičem Makovickým, osobním lékařem L. N. Tolstého. Učí na základní umělecké škole. Žije střídavě nedaleko Prahy a v Moskvě.

Hrdinové jejích povídek žijí obvykle jiné životy, než zamýšleli, ale přesto prokazují neomylnou schopnost přežít. Autorka na ně pohlíží s pochopením i nadhledem, s nostalgií i humorem.

Po vydání sbírky Nechtěl jsem být Leninem, ze které vybíráme povídku Mrakodrap na Karamyševském, svou tvorbu rozšířila o další soubor krátkých textů. V roce 2015 vyšla její úspěšná kniha Padaná letní jablka.

Účinkuje: Kristýna Frejová

Připravil: Jiří Vondráček
Režie: Natália Deáková
Natočeno v roce 2012.

autoři: Klára Vičíková , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.