Do Paříže Na skok do Prahy. Ve Francii začal festival českého divadla

27. září 2019

Budování mostu mezi českou a francouzskou kulturou, o které se už pět let snaží kulturní organizace Sněz tu žábu, se letos dostává do další fáze. Na druhém ročníku festivalu českého divadla ve Francii Na skok do Prahy se představí dvě oceňované české inscenace: Deník zloděje divadelní společnosti Masopust a inscenace Požitkáři Divadla Na zábradlí.

Na skok do Prahy je první festival českého divadla ve Francii. Klade si za cíl prezentovat současné české divadlo a drama nejen zdejšímu publiku, ale i francouzským institucím a profesionálům z oblasti kultury a umění. Zároveň navazuje na už zavedený festival francouzského divadla v Česku Sněz tu žábu, a stává se tak druhým pilířem mostu mezi českým a francouzským divadelním prostředím.

Divadlo v bývalé destilérce i na nádraží

Festival Na skok do Prahy spolupracuje s uměleckým centrem Anis Gras a s Českým centrem v Paříži. Anis Gras je umělecké centrum, které sídlí v bývalé destilérce, citlivě opraveném objektu z 19. století, v Arcueil na okraji Paříže. Anis Gras je ale především organizace, která poskytuje residenční prostory a umožňuje tvůrčí aktivity umělců nejen z oboru divadla, ale také tance, filmu a výtvarného umění.

Anis Gras

Dalším festivalovým místem bude Gare au Théâtre, což je multikulturní prostor věnovaný současnému umění nedaleko centra Paříže, ve Vitry sur Seine. Starou vykládací halu nákladního nádraží se v roce 1996 rozhodl soubor Cie de la Gare proměnit na místo věnované nezávislým souborům a současné literatuře.

Scénické skici českých her

Francouzská režisérka Hélène Bertrand připravila večer scénických skic z textů Starý holky Markéty Bidlasové, Trollové mezi námi Barbory Hančilové, Výmlat Tomáše Vůjtka a Výmlat Daniela Vonáška.

Na ten naváže To léto dramatika Ondřeje Novotného v režii Laureline Le Bris-Cep. Jedná se o poetický příběh o muži, který něžně i buřičsky vypráví o ženách, lásce i sexu.

03236123.jpeg

Česká masterclass pro francouzské divadelníky

Workshop s českým scénografem Markem Cpinem je určen studentům divadelních či uměnovědných oborů, divadelním profesionálům a vůbec všem, které dokáže nadchnout síla scénických obrazů. Anebo se budou moci zúčastnit diskuze na téma autorské divadlo, které představuje silný proud současného divadla, jak v Čechách, tak ve Francii.

 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.