Dnes máme Havaj, eja eja eja!

29. únor 2016

Čeká nás další neznámý zázrak jazzu a swingu, jazzové inspirace Havaiců, havajské inspirace Kaliforňanů a amerických jazzmanů. První mirákly jazzové kytarové hry a záznamy raných elektrických kytar.

* Pořad Zapomenutí hrdinové synkopy O. Havleky a P. Klikara vysíláme každou první středu v měsíci.

Stejně jako jiné části Ameriky i tato Havaiská enkláva v Kalifornii u nás nebyly zmapovány tak, aby se každý mohl sám seznámit a poslechnout si, jaký že je to jedinečný specifický žánr, který se svou dosaženou dokonalostí vymyká všemu ostatnímu, co se v tehdejším americkém jazzu dělo.

Kromě jiných zazpívá i Louis Armstrong a na trubku zahraje jeden z nejlepších amerických trumpetistů Manny Klein.

Při natáčení pořadu mistr Havelka vzhledem ke svému známému nadšení pro hru na ukulele, jež má havajské kořeny, vybral z futrálu svůj nádherný historický nástroj a s jakoukoliv nahrávkou, kterou jsme cvičně pouštěli do reproduktorů, improvizoval a okamžitě s původními historickými snímky hudebně srostl do té míry, že režisér Tomáš Černý mu přikázal, na ukulele vykonat předehru celého pořadu.

autor: Pavel Klikar
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.