Divadlo pod Palmovkou je divadlem roku. Získalo i cenu za nejlepší divadelní inscenaci, kterou je Něco za něco

17. březen 2019

Ankety, kterou pořádá časopis Svět a divadlo, se tentokrát zúčastnilo 80 divadelních publicistů a kritiků. Slavnostní předávání cen bylo v gesci herců Tomáše Dianišky a Jakuba Albrechta v Divadle pod Palmovkou. Ostře sledovanými kategoriemi jsou divadlo a inscenace roku.

Podíváme-li se do historie Cen divadelní kritiky, tak je to poprvé, co Divadlo pod Palmovkou toto ocenění získalo. Navíc si odnáší i cenu za nejlepší inscenaci. Podle redaktora časopisu Svět a divadlo, Jakuba Škorpila, spolu tato dvě ocenění úzce souvisejí.

Pro mě, jako jednoho z hlasujících pro Divadlo pod Palmovkou, je skutečnost, že se jim podařilo získat Jana Klatu, hodně důležitá. Roli v tom hraje i organizace festivalu Palm OFF Fest, který se za tři roky stal jedním z nejzajímavějších festivalů v Čechách. A v poslední řadě je to i fungování Palm Off Studia.
Jakub Škorpil

Ivan Acher si ze slavnostního předávání odnesl cenu za nejlepší hudbu roku 2018 v opeře Sternenhoch. Toto ocenění komentoval šéfredaktor časopisu Svět a divadlo Karel Král.

Původnost této opery je podle mě výjimečná. Je to originální hudební jazyk, který interpretuje zvláštní, řekl bych až specifické, herecké obsazení.

Karel Král

Utrpení knížete Sternenhocha

Opera figurovala i v kategorii mužský herecký výkon, ve kterém jednu z nominací získal i Štefan Margita za roli kapitána Verea v opeře Billy Bud v Národním divadle v Praze. Nakonec v této kategorii uspěl Saša Rašilov za roli Mefista v inscenaci Faust v Národním divadle. Nejlepší herečkou roku 2018 je podle kritiků Pavla Gajdošíková z ostravského Divadla Petra Bezruče, kde ztvárnila roli Maryši ve stejnojmenné inscenaci.

Jednou za kategorií ankety je i poprvé uvedená česká hra. Podle kritiků tou nejlepší v roce 2018 byla Elegance molekuly Petra Zelenky.

Petr Zelenka je jedním z nejlepších českých dramatiků, už jen tím, že dokáže dobře napsat dialogy a situace. A se složitým úkolem, tedy s napsáním hry o chemikovi, který zemřel teprve nedávno, a ve které vystupuje celá řada dosud žijících postav, si poradil dobře.
Karel Král

Většina hlasujících kritiků se shoduje na tom, že tato hra je vzdání pocty naprosto geniálnímu vědci Antonínu Holému. A myslím si, že zároveň tohoto vědce naší společnosti Petr Zelenka objevuje. Pro většinu lidí to je spíš anonymní hrdina, který objevitel antivirotika využívaná při léčbě HIV a AIDS.
Jakub Škorpil

Většina nominací a následně i ocenění putuje do pražských divadel. Čím je to podle Karla Krále dáno?

Praha je kulturní centrum České republiky. To je zkrátka fakt. Třetina z celkového počtu inscenací, které jsou v Česku za rok vytvořeny, vzniknou v Praze. Proto se tady sdružuje i většina divadelních kritiků. Do oblastních divadel se dostáváme velmi nesnadno. Nejen proto, že jsme líní, ale také proto, že doprava na místo a následně z místa je často komplikovaná. Některá města to řeší tím, že uspořádají festivaly, příkladem může být festival OST-RA-VAR v Ostravě. Nicméně pražští kritici jsou zvyklí těm mimopražským docela fandit, což už se zase nedá říct o kriticích třeba z Brna nebo Olomouce, kteří jsou povětšinu patrioti a fandí divadlům ze svého města nebo regionu. Od takovýchto cen tedy nelze očekávat nějakou spravedlnost. Ceny za umění zkrátka spravedlivé být nemohou. Je to popularizační a propagační akce, která ukazuje, co se českým kritikům líbí.
Karel Král

NEJLEPŠÍ INSCENACE roku 2018
WILLIAM SHAKESPEARE: NĚCO ZA NĚCO
režie, úprava a hudba Jan Klata, výprava a light design Justyna Łagowska, choreografie Maćko Prusak, dramaturgie Iva Klestilová, Divadlo pod Palmovkou Praha, premiéra 27.1.2018

ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON roku 2018
PAVLA GAJDOŠÍKOVÁ (MARYŠA)
(Mrštíkové: Maryša, režie Janka Ryšánek Schmiedtová, Divadlo Petra Bezruče Ostrava)

MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON roku 2018
SAŠA RAŠILOV (MEFISTO)
(Goethe: Faust, režie Jan Frič, Národní divadlo Praha)

DIVADLO roku 2018
DIVADLO POD PALMOVKOU PRAHA

POPRVÉ UVEDENÁ ČESKÁ HRA roku 2018
PETR ZELENKA: ELEGANCE MOLEKULY
(uvedlo Dejvické divadlo Praha, režie P.Zelenka, dramaturgie Olga Šubrtová)

SCÉNOGRAFIE roku 2018
MAREK CPIN (scéna a kostýmy)
(Bernhard: Mýcení, dramatizace Dora Viceníková a Jan Mikulášek, režie J. Mikulášek, Divadlo Na zábradlí Praha)

HUDBA ROKU 2018
IVAN ACHER
(Acher: Sternenhoch, dirigent Petr Kofroň, režie Michal Dočekal, Národní divadlo Praha)

TALENT ROKU 2018
TEREZA MAREČKOVÁ (herečka, zpěvačka, muzikantka)

Spustit audio