Divadla jako poslové svobody. Jaká byla role českých divadel v listopadových dnech roku 1989?

15. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03302159.jpeg

Na tuto otázku se snaží odpovědět  Alena Zemančíková se svými hosty, režisérkou Lídou Engelovou a dramaturgem Martinem Urbanem.

Lída Engelová se po zásadní několikaleté éře v Divadle J.T.Tyla v Plzni a souběžném nezávislém působení Kapesního divadla, které založila se Zdenkou Kratochvílovou, stala v roce 1987 režisérkou Státního divadla v Ostravě.

Listopad 1989 v Ostravě

Martin Urban, který poté, co byl úřední mocí zakázáno divadlo Ve stanu, které založil spolu s režiséry Ivanem Pokorným a Petrem Paloušem, pracoval řadu let jako ošetřovatel na resuscitačním oddělení záchranky v Praze. V Listopadu 1989 byl už několik let díky odvaze tehdejšího ředitele dramaturgem Západočeského divadla v Chebu. Po roce 1989 se oba sešli ve společném angažmá v Městských divadlech pražských a později mnohokrát spolupracovali v Divadle F. X. Šaldy v Liberci.

Listopad 1989 v Ostravě

V divadelních Reflexích hosté rekapitulují průběh revolučních událostí na dvou místech, která se od sebe lišila (a liší dodnes) velikostí, sociální a hospodářskou situací, polohou, životním prostředím, složením obyvatel a koneckonců významem: Ostrava byla a je kulturní centrum celostátního významu, Cheb byl a je pohraniční město s regionálním divadlem. Obě města se nacházela, byť z jiných důvodů, pod přísným dozorem orgánů komunistické strany, a přesto se divadla v nich stala  útočištěm výrazných uměleckých osobností, kterým bylo zakázáno pracovat v Praze. Současně ale na obou místech vznikala autonomní divadelní tvorba, která vycházela ze situace regionu a tamnímu divadelnímu publiku byla oporou a povzbuzením. Zcela přirozeně se Státní divadlo Ostrava se všemi svými scénami (tehdy včetně divadla Petra Bezruče) a Západočeské divadlo v Chebu staly místem, odkud se sametová revoluce šířila mezi občany.

V pořadu, který připravila Alena Zemančíková, zazní i úryvky historické nahrávky z vysílání Československého rozhlasu v Ostravě 24. listopadu 1989,  na níž Lída Engelová jako mluvčí stávkového výboru Státního divadla v Ostravě vysvětluje veřejnosti, proč divadlo vstoupilo do stávky a nehraje.

 

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...