Divadla jako poslové svobody. Jaká byla role českých divadel v listopadových dnech roku 1989?

15. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03302159.jpeg

Na tuto otázku se snaží odpovědět  Alena Zemančíková se svými hosty, režisérkou Lídou Engelovou a dramaturgem Martinem Urbanem.

Lída Engelová se po zásadní několikaleté éře v Divadle J.T.Tyla v Plzni a souběžném nezávislém působení Kapesního divadla, které založila se Zdenkou Kratochvílovou, stala v roce 1987 režisérkou Státního divadla v Ostravě.

Listopad 1989 v Ostravě

Martin Urban, který poté, co byl úřední mocí zakázáno divadlo Ve stanu, které založil spolu s režiséry Ivanem Pokorným a Petrem Paloušem, pracoval řadu let jako ošetřovatel na resuscitačním oddělení záchranky v Praze. V Listopadu 1989 byl už několik let díky odvaze tehdejšího ředitele dramaturgem Západočeského divadla v Chebu. Po roce 1989 se oba sešli ve společném angažmá v Městských divadlech pražských a později mnohokrát spolupracovali v Divadle F. X. Šaldy v Liberci.

Listopad 1989 v Ostravě

V divadelních Reflexích hosté rekapitulují průběh revolučních událostí na dvou místech, která se od sebe lišila (a liší dodnes) velikostí, sociální a hospodářskou situací, polohou, životním prostředím, složením obyvatel a koneckonců významem: Ostrava byla a je kulturní centrum celostátního významu, Cheb byl a je pohraniční město s regionálním divadlem. Obě města se nacházela, byť z jiných důvodů, pod přísným dozorem orgánů komunistické strany, a přesto se divadla v nich stala  útočištěm výrazných uměleckých osobností, kterým bylo zakázáno pracovat v Praze. Současně ale na obou místech vznikala autonomní divadelní tvorba, která vycházela ze situace regionu a tamnímu divadelnímu publiku byla oporou a povzbuzením. Zcela přirozeně se Státní divadlo Ostrava se všemi svými scénami (tehdy včetně divadla Petra Bezruče) a Západočeské divadlo v Chebu staly místem, odkud se sametová revoluce šířila mezi občany.

V pořadu, který připravila Alena Zemančíková, zazní i úryvky historické nahrávky z vysílání Československého rozhlasu v Ostravě 24. listopadu 1989,  na níž Lída Engelová jako mluvčí stávkového výboru Státního divadla v Ostravě vysvětluje veřejnosti, proč divadlo vstoupilo do stávky a nehraje.

 

Spustit audio