Dějiny kapitalismu

Průmyslová revoluce

Kapitalismus je jedna dlouhá průmyslová revoluce, která právě běží třetí kolo.

Naše Dějiny kapitalismu se zabývají tím, co z minulosti tvoří naši současnost. Petr Šourek zkoumá každodenní fungování kapitalismu. Všímá si všedních věcí kolem nás. Se svými herci podniká výlety po tří stech letech našeho kapitalismu. Hovoří se zajímavými lidmi po celém světě a vydává se tam, kde se o současném kapitalismu dozví nejvíc.

Za průmyslovou revolucí se vydal do továrny na 3D tisk. Díky umění mistra zvuku Libora Ščerby se podařilo zachytit autentickou atmosféru míst, kde právě teď probíhá další kolo průmyslové revoluce. Potkali jsme přitom dva podnikatele v 3D tisku – hrdiny tak povahově rozdílné, jako by vypadli z románu.

Hovoří: Jaroslav Svítek alias Sweetja - hudebník a podnikatel v 3D tisku, Josef Průša, Karolína Bárenyiová a další zaměstanci firmy Průša Research
Hrají: Petr Gojda, Eva Čechová a 3D tiskárna Virtuoso
Mistr Zvuku: Libor Ščerba
Autor, scénář a režie: Petr Šourek

autor: Petr Šourek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.