Děčínský symfonický orchestr

4. květen 2009

"Přišlo jaro - míza stoupá vzhůru," děl moderátor Jarního koncertu Děčínského symfonického orchestru, když mluvil o lahůdce, kterou si místní hudební amatéři připravili pro svoje věrné publikum. V téměř zaplněném Městském divadle byla totiž 28. dubna 2009 na programu Gershwinova Rapsodie v modrém a ještě před ní - jako překvapení - ochutnávka jazzovo/swingových šlágrů. Na rozdíl od první části koncertu, kde zazněl Oehlschlägelův Koncert pro dva hoboje a hlavně Mozartova "Jupiterská" symfonie, se orchestr při "hudebním kaleidoskopu Ameriky" rozehrál a uvolnil a strhl s sebou i posluchačstvo. Ta jarní míza byla prostě znát.

Děčínský symfonický orchestr má slušnou a úctyhodnou tradici. Publiku se poprvé představil 6. listopadu 1962, když se otevíralo děčínského divadlo (to orchestru dodnes slouží jako zkušebna). Orchestr měl 10 hráčů prvních houslí, 8 sekundistů, 5 violistů, 6 violoncellistů, 3 kontrabasy, 2 flétny, 2 hoboje, 3 klarinety, 2 fagoty, 4 lesní rohy, 2 trubky a hráče na bicí nástroje - tehdy DSO nepotřeboval profesionální výpomoci. Prvním dirigentem byl Václav Nováček, druhým Josef Waldmann, třetím Pavel Holubec. A sólisté, se kterými spolupracoval? Klavírista Ivan Klánský, jehož posluchačka Marie Al-Ashhabová hrála na letošním jarním koncertě Gershwinovu Rapsodii v modrém, houslista Bohuslav Matoušek, harfenistka Jana Boušková a mnoho dalších. Od roku 2002 dirigují orchestr střídavě Norbert Baxa, šéf opery Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem, a Pavel Baxa, sbormistr opery Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem. Orchestr už koncertoval také v Praze, Prachaticích, Frýdku-Místku; v roce 1967 se poprvé vypravil za hranice (Polsko), opakovaně hrál v Německu, v roce 1989 ve Francii, 1990 v Rakousku, 1993 v Norsku a v roce 2003 na 13. Thúmském srazu orchestrů v Německu.

00914188.jpeg

Stránky Děčínského symfonického orchestru
autor: Petr Kadlec
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.