David Zábranský: Republika. Nekompromisní kritika všeho a všech v podání Václava Neužila

23. září 2023

David Zábranský je autor bezesporu výrazný. Minimálně tím, jaké reakce jeho texty vzbuzují. Málokterý spisovatel dokáže odbornou i čtenářskou obec tak popudit. Rád (a úspěšně) totiž provokuje. A právě v tom je jeho velká síla. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání. 

Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.
Rozhlasová úprava: Klára Fleyberková
Účinkuje: Václav Neužil
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno: 2021

David Zábranský je pražský rodák z druhé poloviny sedmdesátých let. Ve svém rodném městě vystudoval mediální studia a právo na Univerzitě Karlově. V roce 2006 ovšem vydal svou první knihu. A právě Slabost pro každou jinou pláž jeho spisovatelskou dráhu odstartovala slibně. Dostal za ni hned cenu Magnesia Litera.

Čtěte také

Po řadě dalších románů vyšla také kniha Republika. Zábranský si v ní vzal za inspiraci události jen nedávno minulé, a navíc značně křehké a bolavé. Výchozím bodem se stává vražda novináře Jána Kuciaka a politicko-společenské dění na Slovensku.

Román Republika je plný značně nesympatických figurek. U řady z nich skutečně najdeme inspiraci reálnými osobnostmi. Podstatné pro autorovu tvorbu ale je, že je každá z nich zkarikovaná až do obludných rozměrů. Román tak tvoří obraz morálně nečisté společnosti, v níž všichni sledují výhradně své, velmi pochybné zájmy.

Spustit audio

Související