David Zábranský: Republika. Nekompromisní kritika všeho a všech v podání Václava Neužila

23. září 2023

David Zábranský je autor bezesporu výrazný. Minimálně tím, jaké reakce jeho texty vzbuzují. Málokterý spisovatel dokáže odbornou i čtenářskou obec tak popudit. Rád (a úspěšně) totiž provokuje. A právě v tom je jeho velká síla. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání. 

Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.
Rozhlasová úprava: Klára Fleyberková
Účinkuje: Václav Neužil
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno: 2021

David Zábranský je pražský rodák z druhé poloviny sedmdesátých let. Ve svém rodném městě vystudoval mediální studia a právo na Univerzitě Karlově. V roce 2006 ovšem vydal svou první knihu. A právě Slabost pro každou jinou pláž jeho spisovatelskou dráhu odstartovala slibně. Dostal za ni hned cenu Magnesia Litera.

Čtěte také

Po řadě dalších románů vyšla také kniha Republika. Zábranský si v ní vzal za inspiraci události jen nedávno minulé, a navíc značně křehké a bolavé. Výchozím bodem se stává vražda novináře Jána Kuciaka a politicko-společenské dění na Slovensku.

Román Republika je plný značně nesympatických figurek. U řady z nich skutečně najdeme inspiraci reálnými osobnostmi. Podstatné pro autorovu tvorbu ale je, že je každá z nich zkarikovaná až do obludných rozměrů. Román tak tvoří obraz morálně nečisté společnosti, v níž všichni sledují výhradně své, velmi pochybné zájmy.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?