David Sedaris: Divadelní vir

03202060.jpeg

Poprvé představujeme posluchačům Českého rozhlasu amerického autora Davida Sedarise. Z jeho knihy Naháč jsme vybrali čtyři povídky.

Povídku si můžete poslechnout na stránce Hry a literatura. Zůstane tam do neděle 14. září 2014.


Davida Sedarise (1957) pro české čtenáře objevilo nakladatelství Argo a překladatelka Hana Ulmanová. Čtenáři, kteří si zakoupili v roce 2013 žlutou knížku s názvem Naháč, nevěděli předem o jejím autorovi nic, ale během četby zjistili, že je to jeden z nejzábavnějších současných prozaiků, humorista nového střihu, který ve svých textem zabydluje všechny nově objevené končiny naši technické civilizace i vzájemných vztahů.

David Sedaris vyrůstal v městě Raleigh v Severní Karolině v USA, žil porůznu ve Spojených státech a později (snad i nyní) ve Velké Británii. Jeho povídky jsou autobiografické a velice sebeironické, zdrojem příběhů je zejména současné maloměsto, jeho rodina, studium na univerzitě, která není příliš prestižní, nutnost přivydělat si, vlastní homosexuální orientace, korektnost ve vztahu k okolí a nejrůznější obsese, pramenící z moderní civilizace. Jeho rodina je řeckého původu, což vnáší do příběhů i téma odlišných kulturních a civilizačních tradic.

Rozhlasové posluchače bude zajímat, že David Sedaris je také velice ceněný rozhlasový autor a performer. V 90. letech měl ohromný úspěch s předčítáním svého deníku na jedné rozhlasové stanici v Chicagu a časem i na dalších rozhlasových stanicích se proslavil se svým autorským čtením. Ve Velké Británii s ním uskutečnila BBC seriál živých nahrávek.

Dopracoval se registrovaného partnerství i čestného doktorátu, ale ve svých textech je dál mluvčím nejistých, zakomplexovaných mladých lidí, kteří se necítí být předurčeni pro kariéru v byznysu a těžko hledají zařazení ve společnosti, jíž vládnou představy o životě jako z televizního seriálu.


Účinkuje: Jaroslav Plesl Autor: David SedarisPřeklad: Hana UlmanováPřipravila: Marie NovákováRežie: Jaroslav Kodeš

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby