Danilo Kiš: Zahrada, popel

Danilo Kiš se narodil roku 1935 v Subotici v rodině maďarského žida a matky Černohorky. Do roku 1942 žil v Novém Sadu, později odchází do otcovy vlasti - Maďarska. Poté, co je Kišův otec odvezen do koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau, je zbytek rodiny repatriován do Černé Hory, kde se usidluje v Cetinje, historické metropoli země. Vystudoval filozofickou fakultu univerzity v Bělehradě v letech 1954 až 1958. Proslavily ho hlavně romány jako Zahrada, popel nebo Žalm 44.

V dílech, jakými jsou například Hrob Borise Davidoviče nebo Encyklopedie mrtvých dokumentárním způsobem rozvinul příběhy obětí fašistické, ale i titovské totality - poukazuje na časté zrady, klamy, lži. Ke 20. výročí úmrtí Danila Kiše v roce 2009 byl natočen hodinový dokumentární film, v němž vystupují spisovatelovi literární přátelé včetně takových osobností, jako Susanne Sonntagová nebo Josif Brodskij.

Danilo Kiš zemřel v Paříži v říjnu roku 1989. Pochován je v Bělehradě na Novém hřbitově.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová