Čtyři povídky současných slovenských autorů

26. říjen 2015

V dopolední řadě Kabinet nabízíme pohled do tvorby současných slovenských autorů.

Poslouchejte na Vltavě v týdnu od 26. do 29. října. Po odvysílání se povídky objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Márius Kopcsay je spisovatelem i publicistou, psal pro český Týden a byl šéfredaktorem společného česko-slovenského časopisu Mosty. Jeho povídka Létající topoly se ostatně odehrává mezi Bratislavou a Brnem.

Z překladu Šárky a Miroslava Zelinských připravila Jiřina Tejkalová. V režii Martiny Schlegelové čte Tomáš Kobr.

Dušan Dušek patří mezi slovenské mistry moderní prózy, je také autorem filmových scénářů, například k filmu Ja milujem, ty miluješ režiséra Dušana Hanáka. Vystudoval geologii a chemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Komenského. Od roku 1979 se profesionálně věnuje literární tvorbě a vyučuje v Ateliéru scenáristické tvorby na Filmové a televizní fakultě VŠMU v Bratislavě. Z jeho tvorby jsme zařadili povídku Dúšek.

Připravil Libor Magdoň, čte Peter Gábor. V režii Tomáše Jirmana natočeno v ostravském studiu.

Monika Kompaníková je výtvarnice a na jejím způsobu psaní je vizuální vnímání patrné. Povídka Miesto pre samotu je plná zvukomalebných slov, která evokují starý, chátrající dům.

Ze stejnojmenné debutové sbírky připravila Jiřina Tejkalová. Čte Zuzana Kronerová v režii Vlada Ruska.

Danielu Kapitáňovou znají čtenáři pod pseudonymem Samko Tále. Pod tímto jménem okouzlila svérázným humorem svého vypravěče, retardovaného hrobníka z Knihy o hřbitově. Její povídka 1920 - 1996 je napsaná podobně: jako groteskní dopis na rozloučenou, v němž se na osudu jednoho obyčejného člověka ukáže běh slovenských dějin.

Připravil a v ostravském studiu režíroval Miloslav Zelinský. Čte Norbert Lichý.


Pořady jsou součástí projektu Česko-slovenský týden.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?