Čtyři povídky současných slovenských autorů

03498444.jpeg

V dopolední řadě Kabinet nabízíme pohled do tvorby současných slovenských autorů.

Poslouchejte na Vltavě v týdnu od 26. do 29. října. Po odvysílání se povídky objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Márius Kopcsay je spisovatelem i publicistou, psal pro český Týden a byl šéfredaktorem společného česko-slovenského časopisu Mosty. Jeho povídka Létající topoly se ostatně odehrává mezi Bratislavou a Brnem.

Z překladu Šárky a Miroslava Zelinských připravila Jiřina Tejkalová. V režii Martiny Schlegelové čte Tomáš Kobr.

Dušan Dušek patří mezi slovenské mistry moderní prózy, je také autorem filmových scénářů, například k filmu Ja milujem, ty miluješ režiséra Dušana Hanáka. Vystudoval geologii a chemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Komenského. Od roku 1979 se profesionálně věnuje literární tvorbě a vyučuje v Ateliéru scenáristické tvorby na Filmové a televizní fakultě VŠMU v Bratislavě. Z jeho tvorby jsme zařadili povídku Dúšek.

Připravil Libor Magdoň, čte Peter Gábor. V režii Tomáše Jirmana natočeno v ostravském studiu.

Monika Kompaníková je výtvarnice a na jejím způsobu psaní je vizuální vnímání patrné. Povídka Miesto pre samotu je plná zvukomalebných slov, která evokují starý, chátrající dům.

Ze stejnojmenné debutové sbírky připravila Jiřina Tejkalová. Čte Zuzana Kronerová v režii Vlada Ruska.

Danielu Kapitáňovou znají čtenáři pod pseudonymem Samko Tále. Pod tímto jménem okouzlila svérázným humorem svého vypravěče, retardovaného hrobníka z Knihy o hřbitově. Její povídka 1920 - 1996 je napsaná podobně: jako groteskní dopis na rozloučenou, v němž se na osudu jednoho obyčejného člověka ukáže běh slovenských dějin.

Připravil a v ostravském studiu režíroval Miloslav Zelinský. Čte Norbert Lichý.


Pořady jsou součástí projektu Česko-slovenský týden.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby