Co vlny neroztříští. Sigúr vzpomíná na svého otce námořníka, který se utopil při bouři

20. červen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Borgerdur E Sigurdardóttir: Still swimming / Co vlny neroztříští

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Thorgerdur Sigurdardottir: Still Swimming / Co vlny neroztříští. Islanďanka Sigúr si vybavuje vzpomínky na den, kdy se jako malá holčička dozvěděla o smrti svého otce, který se spolu s dalšími námořníky utopil při bouři na moři.

Vyprávění o zármutku, stesku, odhodlání a naději není jen nostalgickou vzpomínkou na zemřelého otce, ale i obrazem zmizelého dětství.

Je to příběh mnoha Islanďanů, ale také jedné konkrétní ženy, která si koupí dům na pobřeží, kde při pohledu na mořský příboj znovu ožívají dávno prožité události. Příběh začíná před 60 lety, jeho konec však zůstává otevřený… Stejně jako otázka záhadného zmizení knihy Alberta Camuse Mor, kterou Sigúr našla v otcově pozůstalosti.

Dokument vznikl v rámci dokumentaristického kurzu Radiophonic Narration, který je určen pro autory pracující v odlehlých částech severských zemí. Poprvé se vysílal v islandském rozhlase v roce 2009.

V hlavní roli českého znění účinkuje Jana Franková.
Natočeno v roce 2012.

autor: Eva Nachmilnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.