ČINNA: Vítr a ticho s ním

24. březen 2015

Alternativní kapela ČINNA se pohybuje na pomezí jazzu, rocku, chansonu, folklóru i vážné hudby. Za bezmála dvacet let existence si vyzkoušela různé žánry - od samostatných koncertních vystoupení až k tvorbě filmové a scénické hudby, či improvizaci při promítání němých filmů.

Hudba v dnešní Mozaice je pozvánkou na koncert alternativní kapely ČINNA, která se pohybuje na pomezí hudebních žánrů. Koncert se bude konat v neděli 29. března v Praze na Vinohradech, v Balbínově poetické hospůdce.

Na samém počátku před více než dvaceti lety se sešel muzikant Petr „Komár“ Soudek s textařem Zdeňkem „Hmyzákem“ Novákem a jako duo ČINNA vystoupili při oslavě prvního výročí otevření slavné žižkovské hospody U Vystřelenýho voka. Brzy poté se kapela rozrostla a v roce 1996 vydala své první album s názvem Čtvrtek.

03345338.jpeg

První etapa skupiny skončila odchodem textaře Zdeňka „Hmyzáka“ Nováka v roce 2000, brzy po vydání druhého alba Vůz se senem. Po necelých dvou letech začala ČINNA znovu vystupovat ve zcela novém složení, s novým zpěvákem – rakouským učitelem hudby a multiinstrumentalistou Johannesem Langerem. V tomto obsazení také v roce 2005 vzniklo třetí album kapely, Vítr a ticho s ním.

V roce 2010 se do ČINNY vrací Zdeněk „Hmyzák“ Novák. Toto nové období je na webových stránkách kapely ohraničeno lety 2010-2110. Své třetí a zatím poslední album, Vítra a ticho s ním vydala alternativní kapela ČINNA vlastním nákladem v roce 2005. Zařadila na něj mimo jiné také coververze starších úspěšných písní například píseň Kuny, která inspirovala v roce 1996 režiséra a hudebního publicistu Petra Slabého k natočení prvního klipu kapely pro českou televizi. Na albu ji zpívá Johannes Langer v německém překladu jako Marder.

03345341.jpeg

V dnešní Mozaice uslyšíte například skladby: Sirotek jsem sirotek, Rošťácký zvuk, Oříšky.

autor: Kateřina Andršová
Spustit audio