Chytré děti ve Vizitce: U večeře se u nás občas recitují verše
Mezinárodní den dětí jsme ve Vizitce oslavili se čtyřmi zástupci generace náctiletých. A bylo to úžasné a povzbudivé setkání s mladými lidmi, kteří k životu nepotřebují mobily, počítače, sociální sítě, televizi a nejnovější módní trendy, zato se ale neobejdou bez hudby, knih nebo štětců a barev.
Naše mladé hosty provází umění a kultura od mala. Hodně čtou, mají rádi klasickou hudbu a sami ji provozují, skládají vlastní muziku a píší si k ní svoje texty, chodí na výstavy, malují obrazy. A poslouchají Vltavu.
„Od mala nás mamka vedla k tomu, abychom tvořili, vyráběli,“ říká šestnáctiletá Katka, která propadla výtvarnému umění stejně jako její dvojče Tereza: „Malování je dobrá forma sebevyjádření, vyjádření nějakých pocitů,“ dodává.
Osmnáctiletý Daniel je od mala nadšeným posluchačem klasické hudby: „Odmala jsme doma žili kulturou, moje maminka se třeba velmi zajímá o francouzskou poezii, občas, když je nálada, se u večeře recitují verše. Od mala jsem chodili na koncerty, poslouchali doma cédečka s klasikou, doma jsme si zpívali, táta nám hrál na kytaru.“
Na tom jak zásadní je rodinné zázemní se shodují všichni. „Nedovedu si představit, jak bych se k tomu dostala bez rodičů, aniž by mě k tomu někdo vedl. Jsem strašně ráda, že jsme tohle všechno měli, vyzkoušeli jsme všechno možné,“ říká Katka.
Čtrnáctiletý Dominik od mala skládá hudbu a píše k ní svoje texty: „Když píšu písničku, jsem v takové euforii, že se to nedá popsat.“ Je také vášnivým posluchačem jazzu: „Hrozně mě baví objevovat nové styly a nové autory, jen od toho se člověk může něco naučit.“ Dominikova píseň Otázky vyvolala také debatu o tom, jak naši hosté vnímají současný svět kolem nás, současnou situaci ve společnosti a jak se o ni zajímají.
„Aspoň na základní úrovni by se o dění kolem sebe měl zajímat každý. Podle mě situace v česku už začíná být na pováženou, představa, že budeme žít v demokratickém státě není vůbec samozřejmá. Každý bychom pro to měli něco udělat. Lidé by se měli snažit dělat něco pro to, aby žili v takovém státě , jaký chtějí,“ míní Daniel.
Poslechněte si celý rozhovor o tom, jak umění proměňuje život dnešním teenagerům.
Nejposlouchanější
-
Japonsko je země průměrů, odchýlení vede k šikaně, říká japanolog Jan Sýkora
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka