Chtěli jsme časopis jako New Yorker. Ale o běhání, říkají zakladatelé českého běžeckého magazínu B
Designově výrazný časopis B Running Magazine se zevrubně věnuje běhání. Do běžného sportovního magazínu má ale daleko. Prostřednictvím témat spojených s během chtějí jeho autoři popisovat svět.
„Dělali jsme si ze začátku legraci, že by se nám líbilo dělat něco jako je americký kulturní časopis New Yorker, ale o běhání,“ říká Tomáš Luňák z redakce časopisu. „Obzvlášť nám chyběl časopis, který by se věnoval do hloubky naší společné zálibě – běhání,“ doplňuje Jan Havlíček, který pracuje v nakladatelství. Právě u něj se scházejí všechny texty. „Inspirovaly nás časopisy ze zahraničí, které se věnují třeba cestování nebo pobytu v přírodě, například Another Escape.“
Bohatství běžeckých disciplín, písní a filmů
Výhodou běhání je podle Havlíčka množství běžeckých disciplín. „Ani v 7. čísle jsme pořád nevyčerpali všechny jeho podoby. Zároveň bylo jasné, že to, co bychom chtěli, v běžném provozu nevznikne. Třeba recenze na boty nebo tipy, kde se proběhnout, jsme dělat nechtěli. Naopak tam máme články s poznámkami pod čarou a celou kulturní část, což takhle systematicky nedělá nikdo. Pokaždé máme texty o běhání v umění, vždycky je tam text věnovaný knížce, písni, filmu.“
Podle Tomáše Luňáka (absolventa FAMU a režiséra Aloise Nebela) je běh přirozená věc, která se propisuje do všech odvětví. „Jak kulturních, tak společenských. Všechna témata s ním spojená nás baví zkoumat. Každé číslo má svoje hlavní téma, teď je to třeba běh na jednu míli, předtím jsme měli například maratonské číslo, a chystáme vydání o orientačním běhu. Zároveň ty motivy fungují i v nějaké meta úrovni a v každém čísle je víc různých linek, které jimi procházejí.“ Časopis ale nezapomíná ani na svoji v tradičním smyslu sportovní část. „Vždycky je tam rozhovor s legendou disciplíny (tentokrát je to devítinásobný mistr Československa v běhu na 800 metrů a účastník několika olympiád Josef Plachý) a pak se věnujeme nějakému mladému talentu.“
Širší pohled na sport a sportovce
„Jsem hodně rád, že máme v aktuálním čísle třeba profil českého běžce Jakuba Holuši od Vojty Jírovce nebo rozhovory s americkými mílařkami, jsem dost rád i za text o chůzi od Daniely Šterbákové,“ vybírá Jan Havlíček a oba kolegové z redakce mluví o náročnosti shánění autorů pro každé číslo časopisu. „Najít autory, kteří by psali o sportu jinak, než je zvykem, je asi to nejtěžší. I proto jsem hodně rád za naše profily, ten aktuální sestavil Vojta Jírovec z mnoha sesbíraných materiálů. Je důležitý moc si prosadit širší pohled na konkrétní sportovce, takhle se u nás o sportu moc nepíše, přitom je plný příběhů a emocí a bylo by dobré to částečně zaznamenat,“ vysvětluje Tomáš Luňák.
Součástí nového čísla B je také soubor fotek Jiřího Thýna z tělocvičny pražské Dukly, recenze norského dokumentárního seriálu o rodině běžců, soubor ilustrací a fotografií několika atletických stadionů po světě od různých autorů, text o běžeckém zinu Mílař z 90. let nebo o kultovním britském filmu Osamělost přespolního běžce podle scénáře Alana Silitoea. Dokonce tu najdete ukázku z diplomové práce na AVU Tichá disciplína běžce a umělce Jana Sýkory. Přílohou časopisu je komiks.
Poslechněte si záznam celého pořadu, ve kterém kromě rozhovoru o běžeckém magazínu B uslyšíte taky komentovaný hudební výběr Domnika Gajarského a report ze známého divadelního festivalu v Avignonu.
Související
-
Nejsme businessmani a kniha pro nás není zboží, říkají výtvarníci z nakladatelství Take Take Take
Pod pražským Vyšehradem se nedávno otevřely brány designového nakladatelství a výběrového knihkupectví. Pod názvem Take Take Take tam vznikají unikátní knížky.
-
Najbrt, Porto nebo časopisy. Brno zaplní grafický design
Už před 55 lety byl dán v Brně popud k založení přehlídky, která trvá dodnes a patří k nejstarším akcím v oboru vizuální komunikace na světě.
-
Filantrop Tomáš Slavata: Dávám dětem šanci, kterou jsem já nedostal
„Splnil jsem si sen, ale hlavně jsem zachránil sám sebe. Hodně lidí vnímá, že jsem klukům od sestry dal domov. Že jsem udělal něco velikého. Já to tak nevnímám.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.