Chceme se dotknout něčeho, co mizí, říká Roman Černík o festivalu divadla v krajině Barokní dech
Od 28. července až do 2. srpna ožije opuštěný kostel sv. Barbory na Domažlicku divadelním festivalem, který v krajině na hranici Sudet zpřítomňuje příběhy naší minulosti.
„Poutní kostel sv. Barbory je jakousi lucernou nad krajem. Momentálně je vybydlený a vypadá trochu jako velký cihlový stan, ale stojí na velmi zajímavém místě nedaleko bývalých dolů. Bylo to centrum regionu a my doufáme, že do budoucna bude zase prosvětlovat kraj. Také mě zaujalo, že na konci druhé světové války tam sídlila polská odbojová organizace Svatokřižská brigáda, která osvobodila holýšovský koncentrační tábor, proto bychom rádi, aby se třeba příště na festivalu objevilo polské divadlo,“ popisuje mimořádně působivé místo konání festivalu jeho pořadatel a ředitel plzeňského kulturního prostoru Moving Station Roman Černík.
Baroko ctíme, ale nepředvádíme ho.
Roman Černík
„To, co běžně děláme, se odehrává ve městě. Pak to vypadá, že centrem světa jsou právě velká města. Toto je podle mě šance, jak propojovat město, venkov a krajinu,“ zdůrazňuje Černík, který v minulosti pořádal site-specific akce třeba v chotěšovském klášteře nebo v šenovském kostele na Broumovsku.
„Není to akce pro tisíce lidí, kam přijedou karavany a stánky s bramboráky. Vnímáme to spíš jako setkání, které připravujeme ve spolupráci s místními, bez jejichž pomoci bychom se neobešli. Do okolí se přistěhovalo množství nových lidí, i ze zahraničí. Možná je tu tak potřeba si kraj, který býval označovaný jako vykořeněný, znova vydefinovat a přihlásit se k němu,“ popisuje v ArtCafé Roman Černík jednu z motivací pořadatelů festivalu, proč se vydali právě na Holýšovsko.
Festival divadla v krajině Barokní dech nabízí od úterý 28. 7. do neděle 2. 8. divadelní představení pro dospělé i děti, koncerty, mši svatou, tvůrčí dílny pro děti i poznávací procházku po okolí. Přespat můžete ve stanovém městečku. Akci pořádá organizace Johan a PaNaMo ve spolupráci s obcí Všekary, která kostel vlastní a postupně jej opravuje. Festival navazuje na umělecký projekt z roku 2015 Zaniklé a ohrožené kostely realizovaný Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara.
K jakým literárním toulkám inspiruje Romana Černíka krajina kolem dějiště festivalu, jak Poslechněte si celé ArtCafé, v jehož druhé části představuje Hana Strejčková svou autorskou inscenaci Půlnoc v pohraničí, která festival v úterý večer zahajuje. V hudbě z výběru Elišky Vidomus zaznívá zvuk barokního cembala v netradičních pojetích. Pořad připravila Petra Kultová.
Související
-
Venkov a přírodu mají umělci rádi. Jak se ale dělá na periferii nezávislá kultura?
Řada umělců si dobrovolně vybírá práci mimo velká města. Nejde o ojedinělý jev. Každoročně jejich aktivity sleduje a zakresluje do mapy projekt RurArtMap.
-
Děláme to, co se nám líbí. Jiné kritérium není. V Soulkostele hrály kapely na akci Sun Wu Kung
V jednom z nejzapadlejších krajů v Česku, na Broumovsku, už sedm let let funguje v odsvěceném kostele kulturní centrum Soulkostel. Nedávno uspořádal akci Sun Wu Kung.
-
Objevte, jak les prorůstá do umění, do měst i do našeho nitra
Les je v tyto časy místem, kam často vyrážíme za klidem. Les je ale i místem inspirace. Poslechněte si, kdo v lese tvořil, nebo jak lze přinést les do města.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.