Chátrající stavby a pražské mosty. Vltavské cykly uspěly v soutěži Media na pomoc památkám

24. duben 2019

V Českém muzeu hudby byly 23. dubna vyhlášeny ceny 22. ročníku novinářské soutěže Media na pomoc památkám, kterou pořádá občanské sdružení Pro Bohemia a Syndikát novinářů ČR. V kategorii rozhlas uspěly dva cykly, které v roce 2018 vysílala stanice Český rozhlas Vltava v pořadu Mozaika.

První cenu získala Kristýna Dolejšová za čtyřdílný publicistický cyklus o chátrajících stavbách v Praze.

Autorka se v cyklu zaměřila na zdevastované budovy, které jsou spoustu let bez využití a postupně chátrají. Zajímalo jí, kdy tyto stavby vznikly, čím jsou architektonicky významné a jak by se daly v dnešní době využít.

Branické ledárny

Druhé místo získaly redaktorky Veronika Štefanová a Alena Rokosová za cyklus Pražské mosty. Vydaly se po proudu Vltavy, aby připoměly historii i význam deseti mostů. Putováním od mostu Železničního až k Libeňskému provází historikové architektury Lukáš Beran a Richard Biegel.

autoři: Alena Rokosová , Veronika Jošková Štefanová , Kristýna Dolejšová , Český rozhlas Vltava

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.