SERIÁL

9) Cesta mezi řádky aneb Literatura jako road radio. Připravil Andran Abramjan

19. duben 2018
Michal Havran

Je to tak, že aby literární postava skutečně fungovala, nesmí být šťastná? Spisovatel Vladimír Balla ve své povídce předznamenává příběh, který sám prožije během festivalu autorského čtení. Je o spisovateli, který nemá rád veřejná čtení. Gruzínský spisovatel Davit Gabunia oproti tomu bere „čítačkové turné“ vážně, připraven hovořit o vysoké literatuře a problematické maskulinitě. Radiodokument spojuje oba světy v jeden. Připravil Andran Abramjan.

Spisovatel, který nechce číst, píše a čte o spisovatelovi, který nechce číst ani psát. Slovenský spisovatel Vladimír Balla ve své povídce předznamenává příběh, který sám prožije během festivalu autorského čtení.

Vladimír Balla

Davit Gabunia z Gruzie oproti tomu bere „čítačkové turné“ vážně, připraven hovořit o vysoké literatuře a problematické maskulinitě. Po řadě děl, v nichž psal o mužích, se chystá napsat román o ženách. 

Davit Gabunia

Ačkoli mají díla obou autorů společensko-kritický osten, v rozhlasovém dokumentu se dostáváme do blízkosti jevu, nikoli neznámému, kdy spisovatel je sám sobě předlohou, kdy píše v podstatě sám o sobě.

Je to tak, že správná  literární postava nesmí být šťastná?

autoři: Viola Ježková, Andran Abramjan|zdroj: Český rozhlas