Česká hudba 2004 - nedílná součást evropské kultury

18. prosinec 2003

O projektu Česká hudba 2004 jsme se již na našich stránkách zmiňovali. Jedná se o program Ministerstva kultury, který si klade za cíl oživení dramaturgie české hudby a její prezentaci nejen doma, ale i v zahraničí.

Roky zakončené čtyřkou jsou tradičně chápány hudební veřejností jako roky české hudby. V příštím roce si připomeneme na šedesát výročí významných českých skladatelů (A. Dvořák, B. Smetana, L. Janáček, B. Martinů, J. Suk ad.), některých předních hudebních interpretů (např. R. Kubelík, M. Šubertová) a organizací (Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Janáčkova filharmonie Ostrava, stálé české divadlo v Brně). Rok 2004 navíc získává i velký význam politický v souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie.

Ing. Zdeněk Novák - 1. náměstek ministra kultury ČR

V rámci projektu se uskuteční na 300 různých akcí u nás i v zahraničí - za všechny jmenujme premiéru opery Nagano, začátek legendy, kterou uvede Národní divadlo 8. dubna, nebo výstavu Karel Kryl 2004 v minigalerii Vagon na Národní třídě (3. 3. - 12. 4.). Ze zahraničních např. uvedení opery L. Janáčka Její pastorkyňa v Metropolitní opeře. Podrobný program je k dispozici na webových stránkách Česká hudba 2004.

autor: dw
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová