Česká filharmonie s perspektivním vedením

8. duben 2002

Poté, co šéfdirigent České filharmonie Vladimír Ashkenazy oznámil, že nehodlá prodloužit svou smlouvu s orchestrem, se vedení filharmonie shodlo s uměleckou radou na novém obsazení této klíčové funkce: uměleckým šéfem tělesa od sezóny 2003/4 bude Zdeněk Mácal.

Generálnímu řediteli Václavu Riedlbauchovi se v této souvislosti vyplatilo, že brzy po svém nástupu začal s jakousi "inventurou" dirigentů, kteří s orchestrem spolupracují. "Věděl jsem, že řešení - ať o rok dříve, či později - neutečeme," objasňuje ředitel.

Ashkenazyho rozhodnutí "inventuru" pouze urychlilo. Okruh úvah obsáhl snad všechny významné domácí i zahraniční dirigenty: Petr Altrichter, Ondřej Kukal, Jiří Bělohlávek, Vladimír Válek, Paavo Järvi, Jakov Kreisberg a další. Válek, o jehož pozitivním významu pro orchestr i uměleckých výkonech se Riedlbauch vyslovuje s velkým uznáním, má plné ruce práce v SOČRu a zůstává nadále druhým dirigentem ČF. Ostatní, kteří přicházeli pro svou kvalitu v úvahu, také nejsou momentálně volní. Diskuse s nimi však otevřela či prohloubila nové perspektivy jejich spolupráce s ČF. "Korunním princem" všech úvah nadále zůstal Zdeněk Mácal.

Koncert České filharmonie v Rudolfinu

"Sleduji ho dlouhodobě a věřím, že je to dobrá volba," soudí Riedlbauch. "Od nového šéfdirigenta očekávám především svrchovaný umělecký výkon a jasnou koncepci. Například uvědomění si povinnosti vůči domácí kultuře. Jde nám i o to, aby se z Prahy "nevypařil" určitý repertoár. Vždyť například někteří mladí hráči v orchestru si dosud vůbec nezahráli Slovanské tance," nastiňuje trochu absurdní situaci ředitel a dodává: "Přál bych si také větší otevřenost vůči soudobé české a světové hudbě. V Praze se téměř nehraje soudobý světový repertoár. Ve všech uměleckých otázkách jsme našli se Zdeňkem Mácalem společnou řeč," shrnuje Riedlbauch. Mácal, který právě končí jako šéfdirigent orchestru v New Jersey, obdrží v ČF tříletou smlouvu a vzkázal, že se na spolupráci s orchestrem velice těší.

Zdeněk Mácal

Vedení České filharmonie (nejen) při této příležitosti osvědčilo koncepční přístup, který zde nebýval tak docela obvyklý a který se určitě zúročí i do budoucna.

autor: (ap)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.