Česká centra jsou nezbytně nutná, jinak ve světě česká kultura nemá šanci
To sice Monika Koblerová, host Telefonotéky, pověřená generální ředitelka Českých center, neřekla, ale z rozhovoru to vyplynulo.
Jsou všude po Evropě a také v USA, Japonsku a Jižní Koreji. A většinou pracují velmi dobře. "V Soulu máme doslova jednoho a půl člověka, a přesto se tam začínáme prosazovat, vždycky to záleží na konkrétním pracovníkovi," říká mj. Monika Koblerová.
Sama má dlouholeté zkušenosti jako ředitelka Českého centra v New Yorku. Městě se snad největší koncentrací kultury - a špičkové kultury - na světě. "Jediná šance byla proniknout do tamních sálů, kam jsou lidi zvyklí chodit a kde na vás přijdou, protože dramaturgii toho místa věří."
Monice Koblerové se to dařilo, pořádala pravidelné streetparty k výročí založení Československa, uspořádala prestižní módní přehlídku, kde se objevila tehdy i čerstvá Miss World Taťána Kuchařová. Představili Zlín a s ním i Baťu. "A taky dorazila bývalá manželka prezidenta Trumpa Ivanka, zlínská rodačka. A pomohla i finančním darem."

Jak fungují Česká centra, kdo má šanci vyjet na jejich akce do světa? Jaká je spolupráce s ostatními centry zemí EU? A jaké jsou naše šance v USA? O tom všem a řadě dalších témat jsme mluvili s Monikou Koblerovou, výraznou osobností Českých center. A také zakladatelkou charitativní organizace na podporu nemocných rakovinou prsu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...