Česká centra jsou nezbytně nutná, jinak ve světě česká kultura nemá šanci

19. červen 2017

To sice Monika Koblerová, host Telefonotéky, pověřená generální ředitelka Českých center, neřekla, ale z rozhovoru to vyplynulo.

Jsou všude po Evropě a také v USA, Japonsku a Jižní Koreji. A většinou pracují velmi dobře. "V Soulu máme doslova jednoho a půl člověka, a přesto se tam začínáme prosazovat, vždycky to záleží na konkrétním pracovníkovi," říká mj. Monika Koblerová.

Sama má dlouholeté zkušenosti jako ředitelka Českého centra v New Yorku. Městě se snad největší koncentrací kultury - a špičkové kultury - na světě. "Jediná šance byla proniknout do tamních sálů, kam jsou lidi zvyklí chodit a kde na vás přijdou, protože dramaturgii toho místa věří."

Monice Koblerové se to dařilo, pořádala pravidelné streetparty k výročí založení Československa, uspořádala prestižní módní přehlídku, kde se objevila tehdy i čerstvá Miss World Taťána Kuchařová. Představili Zlín a s ním i Baťu. "A taky dorazila bývalá manželka prezidenta Trumpa Ivanka, zlínská rodačka. A pomohla i finančním darem."

02350382.jpeg

Jak fungují Česká centra, kdo má šanci vyjet na jejich akce do světa? Jaká je spolupráce s ostatními centry zemí EU? A jaké jsou naše šance v USA? O tom všem a řadě dalších témat jsme mluvili s Monikou Koblerovou, výraznou osobností Českých center. A také zakladatelkou charitativní organizace na podporu nemocných rakovinou prsu.

autor: Otakar Svoboda
Spustit audio