Cena za výzkum vodivých polymerů
Polymery, které obvykle laicky označujeme jako umělé hmoty, jsou ve své většině nevodiče neboli izolanty. Pokud se však do nich do nich přidá určitá látka, mohou se u nich projevit zajímavé elektrické vlastnosti a polymery se mohou stát vodivými.
Jiné polymery mohou být vodivé i díky své speciální zajímavé struktuře. V tom případě se dá způsobem přípravy dokonce řídit i míra jejich vodivosti. Mohou se tak připravit od nevodivých forem až po vodivost srovnatelnou s vodivostí kovů. Díky tomu mohou vzniknout materiály s velmi širokým a speciálním využitím.
Za dlouhodobý vývoj elektricky vodivých polymerů, jejichž typickým příkladem je polyanilin, získal letos Cenu Učené společnosti České republiky v kategorii vědecký pracovník doktor Jaroslav Stejskal z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd.
O elektricky vodivých polymerech už publikoval neuvěřitelných 290 původních prací v předních mezinárodních časopisech, které měly obrovský citační ohlas.
Nejposlouchanější
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Anton Pavlovič Čechov: Višňový sad. Jak zachránit beznadějně zadlužené panství?
-
Jan Štifter: Světlo z Pauliny. Příběh o ztrátě domova a vykořenění
-
Hedvika. Můžete mít mladší rodiče, než jste vy sami? Poslechněte si parodii Karla Poláčka!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.